Home / Bałkany / Albania / Newborn Rita Ora: powrót do korzeni
ritaora.com
ritaora.com

Newborn Rita Ora: powrót do korzeni

Ma na imię Rita, jest piękna, młoda i popularna. Dwadzieścia pięć lat temu przyjechała z małego miasta, jak mówi do Londynu. Tutaj zaczęła się jej kariera.

Tak zaczyna się historia piosenkarki Rity Ory, Albanki pochodzącej z Kosowa, żyjącej na emigracji w Wielkiej Brytanii. Rodzina Ory wyemigrowała z Kosowa z przyczyn politycznych, z uwagi na ówczesny konflikt serbsko-albański w kraju i osiedliła się w stolicy Wielkiej Brytanii.

Ona sama urodziła się jako Rita Sahatçiu, na emigracji rodzina dodała cząstkę Ora do nazwiska, aby łatwiej można było je wymawiać. Imię odziedziczyła po ulubionej aktorce dziadka, Ricie Hayworth. Drugi dziadek był dyplomatą, a w latach osiemdziesiątych był konsulem Albanii w Związku Radzieckim.

W 2012 roku Rita Ora wydała debiutancki album „Ora”, a popularność przyniosła jej także współpraca z amerykańskim raperem Jay Z.

Pierwszy teledysk „Shine Ya Light” nakręciła w swoim rodzinnym mieście, Prištinie. – Urodziłam się w małym mieście zwanym Priština, którego nikt tak naprawdę nie zna, więc jestem dumna, że mogę je pokazać światu. Jesteśmy bardzo patriotycznym krajem,  zawsze próbujemy wspominać o naszej ojczyźnie gdziekolwiek się da. – tłumaczyła Ora. – Chciałam pokazać jak żyjemy, nasz krajobraz. To był mój obowiązek zrobić tutaj klip. – dodaje. W klipie pojawia się słynna instalacja-pomnik NEWBORN, napis wzniesiony w momencie ogłoszenia przez Kosowo niepodległości  w 2008 roku.

28 listopada 2012 roku piosenkarka wystąpiła jako gość specjalny na koncercie w Tiranie upamiętniającym  rocznicę 100-lecia niepodległości Albanii.

W ubiegłym roku Rita Ora odwiedziła ambasadę Kosowa w Wielkiej Brytanii. Piosenkarka została mianowana przez ówczesną prezydent Atifete Jahjagę konsulem honorowym kraju.  W spotkaniu uczestniczył także były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair z małżonką oraz dowódcy armii brytyjskiej z czasów wojny w Kosowie w latach 90-tych, m.in. generał Mike Jackson. Podczas spotkania Ora mówiła o emigracji swojej rodziny i sytuacji uchodźców w Wielkiej Brytanii. Dodała, że pokaże światu czym jest Kosowo i kim są jego obywatele.

Albanka często opowiada o swoim życiu z perspektywy imigranta, ostatnio uczestniczyła także w światowej kampanii powitania uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Swój nowy album Ora planuje nagrać w towarzystwie instrumentów właśnie z Kosowa. – Mam specjalne instrumenty, które reprezentują mój kraj, to skąd jestem. – mówiła Ora w wywiadzie dla „UK Daily Mail”. –  Myślę, że ważne jest bycie sobą. Jestem szczęśliwa, że mieszkam w miejscu, które daje tyle możliwości rozwoju. Pochodzę ze wschodniej Europy, dlatego usłyszycie trochę mojej kultury, co bardzo mnie ekscytuje. –  dodała.

Współpracowała również z polskim fotografem Marcinem Tyszką podczas sesji zdjęciowej dla magazynu „InStyle”.

źródła: balkaninsight.com, diplomatmagazine.com, ritaora.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE