Home / Polska i Bałkany / Nick Vujičić w Serbii
mojnovisadinfo.info
mojnovisadinfo.info

Nick Vujičić w Serbii

Prawdopodobnie najsłynniejszy na świecie mówca motywacyjny, pochodzący z Serbii Nick Vujičić, odwiedził ojczyznę swoich rodziców by promować swoją najnowszą książkę “Nie daj się gnębić” i spotkać się z serbską młodzieżą. W ciągu kilkudniowej wizyty w Serbii odwiedził Nowy Sad, Belgrad, Kragujewac i Nisz.

Swój pobyt w Serbii Nick Vujičić rozpoczął od promocji swojej nowej książki w księgarni “Vulkan” w Belgradzie. “Nie daj się gnębić” to kolejny poradnik, tym razem poruszający kwestię zastraszania, dręczenia i ogólnie przemocy, której doświadcza młodzież ze strony rówieśników. Vujičić podczas promocji mówił, że chciałby dać młodym ludziom nadzieję oraz motywację do tego, by przestali akceptować rolę ofiary i umieli się przeciwstawić swoim oprawcom. Dodał, że przyszłość Serbii leży w rękach młodych ludzi, dlatego chciałby dodać im odwagi. “Nie możemy uniknąć bólu, doświadczeń i wyzwań, ale możemy się z nich uczyć” – powiedział.

Nick Vujičić wygłosił także wykłady w Belgradzie, Nowym Sadzie, Kragujewacu i Niszu oraz spotkał się m.in. z premierem Aleksandrem Vučiciem. Rozpoczął od Nowego Sadu gdzie z słuchaczami, głównie uczniami i studentami, spotkał się w centrum sportowym “Spens”. Aby posłuchać tego, co ma do powiedzenia, przybyło ponad 5000 osób. Mówił im, między innymi, że jeśli on, człowiek bez rąk i nóg, może realizować swoje marzenia, każdy może to zrobić. I że wiele zawdzięcza swoim rodzicom, którzy od dzieciństwa pokazywali mu, że wcale nie musi czekać, aż ktoś zrobi coś za niego. Wspominał między innymi, że w dzieciństwie odkurzał swój pokój przy pomocy ramienia i brody, co pokazywało mu, że wcale nie jest nieporadny. Na koniec swojej mowy życzył młodym Serbom, ani nigdy się nie poddawali. Spotkaniu towarzyszyły liczne owacje, a Vujičić zapowiedział, że w Serbii pojawi się ponownie podczas festiwalu Exit.

Źródła: rts.rs, rtv.rs, novosti.rs

 

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE