Home / Polityka / Nie będzie zmian terytorialnych na Bałkanach
doris pack - slobodnaevropa.org

Nie będzie zmian terytorialnych na Bałkanach

Przedstawicielka Parlamentu Europejskiego Doris Pack oświadczyła, że nie nastąpią żadne zmiany granic na Bałkanach, potwierdzając tym samym raz jeszcze niepodległość Kosowa. Stwierdzenie to stanowiło komentarz do wtorkowej wypowiedzi rosyjskiego ambasadora w Serbii. Do mediów wypłynęła informacja, jakoby podczas trwania międzynarodowej konferencji Aleksandar Czepurin powiedział, że Półwysep Bałkański nadal stanowi obszar konfliktu, a układ granic jest wciąż rozpatrywany. Wypowiedź ta stała się przyczyną medialnych insynuacji na temat możliwych zmian terytorialnych na tym obszarze. Kontrowersyjne słowa miały paść na konferencji „Wojny bałkańskie w świetle geopolityki w XXI wieku”, zorganizowanej z okazji setnej rocznicy zakończenia tego właśnie konfliktu. Podczas spotkania dyskutowano o przyczynach wybuchu wojen w 1912 i 1913 roku oraz ich wpływie na wybuch pierwszej wojny światowej.

Pack, w wywiadzie dla radia Wolna Europa, stanowczo zaprzeczyła, by jakiekolwiek zmiany granic były możliwe. Wyraziła również konieczność pomocy w budowaniu dialogu na linii Belgrad – Prisztina, zamiast skupiania się na możliwych konfliktach. Parlamentarzystka przypuszcza, że takie słowa z ust ambasadora mogą świadczyć o obawach Rosji związanych z dążeniami Serbii do przystąpienia do Unii Europejskiej, które może nieść ze sobą osłabienie rosyjsko – serbskich więzi. Dodała, że dokładny termin rozpoczęcia oficjalnych rozmów dotyczących przystąpienia Serbii do UE nie jest jeszcze znany, jednak część warunków została już przez kraj spełniona i wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Na zamieszanie wywołane słowami Aleksandra Czepurina, rosyjska ambasada odpowiedziała, że jego słowa zostały wyjęte z kontekstu i źle zinterpretowane. Ambasador odnosił się bowiem tylko do gwałtownych zmian mających miejsce na tym obszarze na początku XX wieku, będących bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszej wojny światowej. Według oświadczenia Ambasady z ust Czepurina nigdy nie padły słowa o możliwości zmiany dzisiejszych granic, a Federacja Rosyjska do takich zmian nie dąży.

Źródło: tanjug.rs, politika.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE