Home / Bałkany / Czarnogóra / Nie masz pomysłu na wakacje? Oto propozycja nie do odrzucenia – Rafting na rzece Tara w Czarnogórze
_most_na_Tarze

Nie masz pomysłu na wakacje? Oto propozycja nie do odrzucenia – Rafting na rzece Tara w Czarnogórze

Rafting, czyli spływ kajakowy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają jeszcze wakacyjnych planów. Gdzie? W Czarnogórze na rzece Tara. Polacy zakochali się w Bałkanach, a rafting jest częstą formą aktywnego wypoczynku naszych rodaków spędzających tam urlop.

Od wiosny do jesieni ten sport jest uprawiany właśnie na rzece Tara. Wiosną jej nurt jest silny, polecany dla osób doświadczonych w sportach ekstremalnych. Latem rzeka jest spokojniejsza, nawet mniej doświadczeni turyści poradzą sobie podczas spływu. Można wtedy podziwiać piękno natury oraz urodę kanionu.

Rafting można uprawiać na pontonach, kajakach, a nawet tratwach. Jeśli ktoś nie preferuje sportów wodnych ma do wyboru inne atrakcje, np. jazdę konną albo jazdę jeepem. Spływy trwają od jednego do trzech dni. Pontonem można płynąć w kilka osób z doświadczonym sternikiem. Koszt to 40-50 euro na osobę za jeden dzień. Do wyboru są firmy zagraniczne, w tym polskie lub lokalni organizatorzy.

Większość spływów rozpoczyna się w miejscowości przygranicznej Šćepan Polje. Na miejscu można wynająć domek campingowy lub specjalne namioty.

Na Tarze można podziwiać jeden z najwyższych mostów w Europie. Most Đurđevića powstał w latach 1938-1940. Opiera się on na pięciu masywnych przęsłach i ma ok. 170 m wysokości. Stanowi połączenie miast Žabljak i Pljevlje.

Na rzece Tara można pływać na długości 100 km. Dolna część kanionu jest częścią najbardziej atrakcyjną turystycznie. W rzece jest krystalicznie czysta woda, zdatna do picia, ale nawet latem przy ponad 35 stopniowych upałach jest lodowata.

Tara płynie z południa na północ. Jest połączeniem rzek Ospanica i Verusa w Górach Dunarskich. Łączy się z rzeką Pivą przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Uchodzi do słynnej z powieści Ivo Andricia rzeki Driny. Tereny położone nad Tarą zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery. Długość rzeki to 144km, a głębokość dochodzi do 1300m.

Rzeka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie czarnogórskiego Parku Narodowego Durmitor oraz serbskiego Parku Narodowego Tara. Durmitor został wpisany na listę UNESCO oraz objęto go światowym programem ochrony biosfery. Rzeka Tara tworzy najgłębszy w Europie i trzeci pod względem głębokości kanion na świecie. Długość przełomu to 78 km.

Oto kilka linków przydatnych przy planowaniu raftingu:

http://tara-rafting.info/

http://www.raftingmontenegro.pl/aranzmani_pl.php

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE