Home / Bałkany / Chorwacja / Niebezpieczny projekt chorwackiej grupy artystycznej

Niebezpieczny projekt chorwackiej grupy artystycznej

protunapad_mine - ravnododna.com

 

Pod hasłem „Tańcz za Chorwację wolną od min” rozpocznie się niedługo nowy projekt taneczno-filmowy niezależnej chorwackiej grupy artystycznej Montažstroj.

W ramach projektu „Protunapad” powstanie grupa taneczna, która wybierze się na rozminowane chorwackie tereny, będzie na nich tańczyć i w ten sposób poprze zjawisko swobodnego poruszania się.

Ponad 700 km2 terytorium Chorwacji określane jest jako „wątpliwie bezpieczne”. Miny są jednym z najtańszych i jednocześnie jednym z „najpodlejszych” rodzajów broni podczas wojny. Pozbycie się ich to wyjątkowo długotrwały, niebezpieczny i drogi proces. W 2013 r. Montažstroj za pomocą ciał tancerzy zbada na ile Chorwacja jest bezpieczna i wolna od min.

Projekt rozpocznie się warsztatami kreatywno-edukacyjnymi w Zagrzebiu, na których uczestnicy projektu (zgłoszenia do 28 stycznia) zapoznają się z pracą pirotechników, poznają przedstawicieli Chorwackiego centrum ds. rozminowywania, ofiary wybuchu min, teoretyków i specjalistów, ale także zdobędą wiedzę na temat specyfiki i zasięgu zagrożenia minowego w Chorwacji.

W trakcie trwania warsztatów tancerze będą mogli zdecydować czy mają wystarczająco dużo odwagi, by dołączyć do grupy, która w tym i w następnym roku wraz z ekipą filmową odwiedzi dwanaście „zanieczyszczonych” minami miejsc w Chorwacji.

W każdym z odwiedzonych miejsc tancerze nawiążą kontakt z lokalną społecznością, by móc poruszyć problem rozminowywania terenów i zjawisko swobodnego poruszania się oraz ze specjalistami, by określić stopień bezpieczeństwa chodzenia po rozminowanym terenie.

Montažstroj wzywa tancerzy, ale także wszystkich tych, którzy kochają taniec i mają w sobie dość odwagi, by wzięli udział w projekcie.

 

Źródło: montazstroj.hr, slobodnadalmacija.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE