Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Nielegalni imigranci w pułapce śnieżnej na północy Serbii

Nielegalni imigranci w pułapce śnieżnej na północy Serbii

Nielegalni imigranci – głównie z Afganistanu i Pakistanu – którzy zwykli koczować w okolicach Suboticy w północnej Serbii czekając na przekroczenie unijnej granicy serbsko-węgierskiej, będącej dla nich przejściem do lepszego życia, od dawna stanowią problem dla służb bezpieczeństwa obu krajów. Ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe, z jakimi od kilkunastu dni zmaga się ta część Europy, sami mają problem – silne opady śniegu i siarczyste mrozy niosą zagrożenie śmierci z głodu lub przez zamarznięcie.
Jak informuje serbska policja, imigranci przebywający w namiotach na terenie nielegalnego obozu na peryferiach Suboticy, uporczywie odmawiają skorzystania z oferty schronisk dla bezdomnych. Brak podstaw prawnych do zastosowania przymusu wobec nich, praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek formę pomocy.
Obecna sytuacja uchodźców to nowe doświadczenie dla serbskich służb bezpieczeństwa, odpowiedzialnych do tej pory głównie za ochronę granic. Szacuje się, że w obozie przebywa aktualnie około stu osób, w większości z Afganistanu i Pakistanu. Zatrzymywani na Węgrzech imigranci, zgodnie z umowami międzynarodowymi, zostają przetransportowani do Serbii. To znaczy, że dane dot. liczby uchodźców zmieniają się bardzo dynamicznie. W całym 2011 r. węgierskie służby przekazały Serbii 4850 imigrantów, czyli 27% więcej niż w roku 2010. Wzrost ten oznacza przede wszystkim intensyfikację problemu uchodźców w UE, w mniejszym stopniu poprawę wydajności służb w ich odnajdywaniu.

 

Źródło: blic.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE