Home / Gospodarka / Handel / Niemcy największym odbiorcą serbskich towarów, Rosja najważniejszym dostawcą

Niemcy największym odbiorcą serbskich towarów, Rosja najważniejszym dostawcą

handel zagr-b92.net

Główny Urząd Statystyczny Serbii (Republički zavod za statistiku) opublikował dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego w 2012 roku. Z przedstawionych informacji wynika, iż najwięcej towarów wyeksportowano do Niemiec, ich wartość sięgała zaś 1,32 mld USD.  Z kolei najwięcej importowano z Rosji, skąd w 2012 roku sprowadzono produkty za około 2,08 mld USD.

Oprócz Niemiec serbskie towary były eksportowane przede wszystkim do Włoch (1,2 mld USD), Bośni i Hercegowiny (1,08 mld USD), Rumunii (935,9 mln USD), Rosji (876,1 mld USD).

Wśród krajów, z których sprowadzono najwięcej towarów poza Federacją Rosyjską znalazły się także: Niemcy (2,07 mld USD), Włochy (1,84 mld USD), Chiny (1,39 mld USD) oraz Węgry (936,9 mln USD).

Wymiana handlowa odbywała się przede wszystkim z państwami należącymi do UE (58,1% ogólnej wymiany), ważnymi partnerami były także kraje CEFTA. Bilans handlowy w tymi ziemiami był dla Serbii korzystny i przyniósł jej 1,32 mld USD zysku, eksportowano zaś głownie produkty rolne, żelazo i stal.

Najlepsze wyniki Serbia osiągnęła w wymianie towarów z byłymi republikami jugosłowiańskimi: z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną oraz Macedonią. Dodatni bilans wypracowano także w handlu z Rumunią i Słowacją. Z kolei największy deficyt zanotowano w handlu z Chinami, skąd sprowadza się przede wszystkim telefony komórkowe i laptopy oraz z Rosją, która jest głównym dostawcą ropy i gazu.

 

Źródła: tanjug.rs, b92.net, akter.co.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE