Home / Gospodarka / Inwestycje / Niemcy przeznaczą 28,3 mln EUR na inwestycje w Kosowie

Niemcy przeznaczą 28,3 mln EUR na inwestycje w Kosowie

Niemcy, zaraz po USA, inwestują najwięcej pieniędzy w rozwój Kosowa. Od zakończenia wojny, przeznaczyły one 230 mln EUR na inwestycje w sektorach gospodarczych oraz społecznych. Natomiast podczas wrześniowych konsultacji między rządami Kosowa i Niemiec, obiecały one przeznaczyć 28,3 mln EUR na inwestycje zbliżające Kosowo do UE.

Jednym z przykładów inwestycji Niemiec, mającej ogromne znaczenie dla mieszkańców Kosowa, jest rozbudowa systemu dostarczania wody pitnej z gór w regionie Peji. Rząd niemiecki zainwestował w to 4 mln EUR, co 185 tys. mieszkańców dało dostęp do wody pitnej, a 60 tys. do usług kanalizacyjnych, gdyż inwestycji towarzyszyła rozbudowa systemu kanalizacyjnego.

Podobnych projektów, które zostały już przeprowadzone lub są obecnie realizowane jest o wiele więcej. Do września br. Niemcy przeznaczyły na nie ok. 230 mln EUR, lecz na tym ich wsparcie się nie kończy.

– W celu realizacji potrzebnych reform w ramach procesu zbliżenia się Kosowa do UE, podczas tych konsultacji zadeklarowano się do przeznaczenia środków w wysokości 28,3 mln EUR, które służą wdrażaniu projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, w dziedzinie energetyki i infrastruktury wodnej oraz w dziedzinie niskiego wykształcenia – przekazała Ambasada Niemiec w Prisztinie.

Jak poinformował dokładniej doradca w kosowskim Ministerstwie Finansów, Menderes Ibra, suma 28,3 mln EUR zostanie przeznaczona na infrastrukturę (18 mln EUR), zrównoważony rozwój gospodarczy oraz promocję zatrudnienia (7,2 mln EUR), szkolnictwo (2,5 mln EUR) oraz rozwój demokracji, społeczeństwa cywilnego i administracji publicznej (0,6 mln EUR).

 

Źródło: orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE