Home / Gospodarka / Inwestycje / Niemcy przeznaczą na Kosowo 27 mln EUR

Niemcy przeznaczą na Kosowo 27 mln EUR

Niemiecki rząd zobowiązał się do dalszego wspierania najmłodszego kraju w Europie podczas konsultacji między niemieckim i kosowskim rządem w sprawie współpracy na temat rozwoju ekonomicznego, które odbyły się 12 marca w Prisztinie. Wszystko po to, aby polepszyć panujące tam warunki życia i przybliżyć Kosowo do UE. Według sprawozdania Niemieckiej Ambasady w Prisztinie dwie delegacje zgodziły się na wzmocnienie współpracy w dziedzinie gospodarki, zwiększenia miejsc pracy, edukacji, energii i gospodarki wodnej. Rząd niemiecki planuje udostępnić 27,7 mln EUR na 2012 rok, jeśli wszystko zostanie zatwierdzone przez odpowiednie niemieckie instytucje.

W sektorze energetycznym Niemcy zamierzają ponownie wspierać rząd Kosowa w budowaniu zdolności sieci przesyłowej energii elektrycznej tak, aby ludność mogła korzystać z niej bezpośrednio i jednocześnie, by przyczyniła się ona do integracji rynku kosowskiego z europejskim. Środki finansowe, które zostały przeznaczone w 2010 roku na budowę oczyszczalni ścieków zostaną zwiększone. To zapewni trwałą poprawę warunków życia obywateli Kosowa. Jeśli chodzi o rozwój obszarów wiejskich i wsparcie centrów odpowiedzialnych za edukację, w szczególności wykształcenia wyższego, to planowane jest kontynuowanie bieżących projektów. Edukacja odgrywa kluczową rolę w rozwoju społecznym i gospodarczym.

Niemcy, po USA są drugim i największym bilateralnym darczyńcą Kosowa. Od początku współpracy, która rozpoczęła się w 1999 roku, rząd niemiecki efektywnie przeznaczył około 400 mln EUR na odbudowę i rozwój Kosowa.

 

Źródło: kosova-sot.info

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE