Home / Gospodarka / Inwestycje / Niemieccy emerytowani specjaliści pomogą macedońskim firmom

Niemieccy emerytowani specjaliści pomogą macedońskim firmom

 

Macedońsko – Niemieckie Stowarzyszenie Gospodarcze i Związek Niemieckich Izb Handlowo-Przemysłowych w Macedonii we współpracy z Niemieckim Stowarzyszeniem Współpracy Technicznej przygotują tzw. Serwis ekspertów-seniorów (Seniorski ekspertski servis), który ma wesprzeć małe i średnie firmy macedońskie, w celu zwiększenia ich konkurencyjności, ułatwienia poszukiwań i udziału nowych zagranicznych partnerów handlowych, a także wzmocnienia macedońskiego eksportu.

W projekcie udział weźmie ponad 9 000 wysoko wykwalifikowanych ekspertów, głównie z Niemiec z 50 sektorów – m. in. rzemiosła, usług, rolnictwa, przemysłu spożywczego, tekstylnego, chemicznego, metalurgicznego, drzewnego, energetycznego, hotelarskiego, a także zajmujących się edukacją, szkoleniami kadr i personelu oraz programami kontroli jakości i norm ISO.

Dominują eksperci reprezentujący branżę technologii informatycznych i przemysł tekstylny (po 150 na każdą). Przyczyną tego jest fakt, że, jak mówi Michael Schmidt, dyrektor Przedstawicielstwa Niemieckiej Izby Gospodarczej na Bałkanach Zachodnich, Niemcy odczuwają największe braki w tych sektorach, przez co wejście macedońskich firm jest tu najbardziej realne.

Niemcy to największy partner handlowy Macedonii. Eksport wyrobów tekstylnych z Macedonii do Niemiec wyniósł  w 2011 r. 400 mln EUR. Wartość całego eksportu z Macedonii wyniosła 870,48 mln EUR.

Źródło: plusinfo.mk, kapital.com.mk, dw.de

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE