Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Niemiecki MSW: „Nie pozwolę wpuścić do Niemiec nikogo, kto przybywa z Aten”

Niemiecki MSW: „Nie pozwolę wpuścić do Niemiec nikogo, kto przybywa z Aten”

O zniesienie wobec Greków postanowień układu z Schengen poprosił niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych. Rosnący problem imigracji w Grecji zajmuje w takim stopniu niemiecki rząd, że od pewnego czasu ustanowiono ponownie nieformalne kontrole paszportów i dowodów na niemieckich lotniskach dla pasażerów przybywających z Grecji.

Pasażerowie są proszeni w momencie lądowania o przygotowanie dokumentów podróży do okazania czekającym już na lotnisku policjantom. Jak pisze „Deutsche Welle”, o możliwość częstszych kontroli granicznych w obszarze Schengen poprosił Federalny Minister Spraw Wewnętrznych, Hans Peter Friedrich, o czym poinformował w niedawnym wywiadzie dla gazety „Rheinische Post”.

– Potrzebujemy tych kontroli nie tylko wtedy, gdy organizowane są wielkie wydarzenia, jak np. mecze piłkarskie, ale i teraz, gdy państwa członkowskie nie wypełniają swoich zobowiązań. Gdy, na przykład, kraje takie jak Grecja, nie są w stanie kontrolować swoich granic, to przez pewien okres czasu powinny odbywać się kontrole na granicach pomiędzy krajami członkowskimi. Otwarte granice nie powinny w żadnym wypadku stać się „bramą” dla nielegalnych imigrantów – ostrzegł w tym samym wywiadzie Hans Peter Friedrich, ogłaszając, że będzie współpracować z francuskim Ministrem Spraw Wewnętrznych, Jean Claudem Gueantem, by wprowadzić odpowiednie korekty w aktach prawnych Układu Schengen.

Friedricha poparł także jego kolega z partii, Joachim Hermann, który jest Ministrem Spraw Wewnętrznych Bawarii, mówiąc:

– Jeśli kraje UE nie mogą kontrolować swoich granic zewnętrznych, powinny być ustanowione kontrole w Niemczech. Załóżmy, że Grecja nie jest w stanie zabezpieczać swoich granic, więc nie mogę pozwolić by wpuszczono do Niemiec każdego kto przybywa z Aten.

Oświadczenia dwóch polityków należących do tej samej partii spowodowały gwałtowną reakcję partii Zielonych. Przewodniczący Zielonych, Volker Beck, oskarżył Ministra Spraw Wewnętrznych, że marzy o powrocie do epoki „paska granicznego”:

– Zamiast budzić strach w imigrantach, byłoby lepiej gdyby Minister poprawił ich sytuację. Ci ludzie nie ryzykują życia dla zabawy, starając się „wejść” do UE – powiedział.

Szef organizacji Pro Asyl, Gunter Borchardt, scharakteryzował oświadczenia Friedricha jako „czysty populizm”:

– Zamiast przekształcać Europę w twierdzę, byłoby lepiej wspólnie dążyć do utworzenia lepszego systemu ochrony uchodźców i dzielić się solidarnie odpowiedzialnością za ich gościnność.

O Grecji Borchardt powiedział, że nie zawiodła w sposobie ochrony swoich granic, ale w poziomie ochrony imigrantów:

– Tylko w ubiegłym roku aresztowano 55.000 rzekomo nielegalnych imigrantów na granicy z Turcją, którzy przybyli z Iranu, Afganistanu, Iraku i innych krajów, gdzie systematycznie narusza się prawa człowieka.

Warto zauważyć, że przegląd Układu Schengen znajduje się w programie konsultacji w UE. Okazję spowodowały zeszłoroczne kontrole we Francji na granicy z Włochami. Podstawą ich był fakt, iż włoskie władze nie są w stanie kontrolować fali marokańskich imigrantów. W kampanii wyborczej Francuski Prezydent zagroził, że jego kraj odejdzie na jakiś czas z Układu Schengen

 

Tekst: newsbeast.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE