Home / Bałkany / BiH / Niemiecki Zott otwiera fabrykę w BiH

Niemiecki Zott otwiera fabrykę w BiH

Niemieckie przedsiębiorstwo Zott, zajmujące się produkcją przetworów mlecznych, kupiło większość udziałów w bh. mleczarni Mlječni put. Zott zamierza otworzyć w październiku fabrykę w Gradačcu, mieście które w ostatnim czasie przyciągnęło kilku inwestorów z branży mleczarskiej, między innymi Dukat, wiodącą w Chorwacji firmę mleczarską.

Przedstawiciele niemieckiego przedsiębiorstwa nie zdradzają, dlaczego zdecydowali się na inwestycję właśnie w Bośni i Hercegowinie i jak będzie ona wyglądać. Wiadomo jednak, że mowa o fabryce o powierzchni 50 tys. m kw., a ziemia została zakupiona od kilku prywatnych osób.

Chorwackie Dukat i Vindija pozostawiają temat nowej inwestycji bez komentarza, prawdopodobnie jednak fabryka Zotta w Gradačcu będzie produkowała artykuły mleczne przeznaczone na eksport do Turcji [BiH ma podpisaną umowę o bezcłowym eksporcie do Turcji – przyp.red.], więc nie stanowi konkurencji dla lokalnych firm.

Zott to firma znana z produkcji jogurtów, deserów i serów. Koncern eksportuje swój towar do ponad 75 krajów na całym świecie. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Zott dochody netto uzyskane przez przedsiębiorstwo w 2011 roku wyniosły 815 mln EUR, a koncern zatrudnia 1810 pracowników. W zeszłym roku Zott przetworzył ponad 860 mln kg mleka. W Chorwacji Zott zajął istotne miejsce w branży artykułów mlecznych, ponieważ jego jogurty mają 10% udziałów na rynku, natomiast mleczne desery – aż 28%.

 

Źródło: seebiz.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE