Home / Bałkany / Grecja / Niemieckie media o Grecji: Inwestycje, nie oszczędności!
EURO1

Niemieckie media o Grecji: Inwestycje, nie oszczędności!

Wybory w Grecji były szeroko komentowane przez niemiecką prasę. Publicyści są zgodni – Grecja potrzebuje inwestycji, nie oszczędności. Gdzie poszuka finansowego wsparcia? Być może w niemieckim portfelu.

Koniec polityki oszczędności, koniec podporządkowania, koniec wymuszeń – tak jeszcze przed greckimi wyborami mówił Alexis Tsipras, nowy premier Greków. Głosy te rzeczywiście powtarzają się w niemieckich mediach.

- „Grecja potrzebuje inwestycji, nie oszczędności” – pisze Jasper Sky z działu gospodarki portalu Deutsche Welle. Postawę nowych rządzących popiera kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej minister finansów Wolfgang Schäuble.

Według niemieckich ekspertów kluczem do poprawienia sytuacji gospodarczej każdego kraju, nawet dobrze sytuowanych Niemiec, są inwestycje. W tym wypadku Europa południowa potrzebuje inwestycji na masową skalę. Jako drugi pomysł na odbudowę gospodarki kraju z Południa podaje się restrukturyzację greckich obligacji przez bogatych europejskich wierzycieli, w tym Niemiec w pierwszej kolejności – Grecja bardzo potrzebuje swoich skromnych dochodów podatkowych.

Mimo że Grecy zapowiadają, że chcą rządzić państwem z Aten – nie Berlina czy Brukseli, kwestie grecko-niemieckie pozostają w centrum. W ostatnim czasie (już po wyborach) ponownie powrócił temat wypłaty reparacji wojennych przez Niemców. Chodzi o kwotę 8-11 mld euro łącznie z odsetkami za ogólne odszkodowania, ale także przymusową pożyczkę przekazaną III Rzeszy przez grecki bank narodowy w latach 1942-44. Dla niemieckiego rządu problemu nie ma, bo sprawa albo się przedawniła, albo za całkowicie zadośćuczynienie uznaje się wypłatę reparacji z lat 60-tych. Jednak według prawników, także tych zza naszej zachodniej granicy sytuacja nie jest tak oczywista i jednoznaczna. Wątpliwości niemieckich ekspertów budzi tytuł „Umowa między RFN a Królestwem Grecji o świadczeniach na rzecz obywateli Grecji, dotkniętych narodowo-socjalistycznymi prześladowaniami” sugerujący, że chodziło o zaspokojenie roszczeń indywidualnych, nie państwowych. Ten temat był poruszany w niemieckich mediach już w 2013 roku, gdy greccy prawnicy rozpoczęli badania w tej sprawie na zlecenie rządu.

Wspominany na początku Jasper Sky podkreśla, że idea Unii Europejskiej musi zostać skonfrontowana z rzeczywistością i napełniona nowym duchem. Projekt europejskiej integracji przetrwa tylko wtedy, gdy będzie rozumiany jako wspomagający – jest to możliwe wyłączniedzięki zdrowejgospodarce we wszystkich regionach kontynentu. Europejscy sąsiedzi wybaczyli Niemcom przewinienia wojenne. Teraz nadszedł czas, aby Niemcy zapomnieli o mniejszym grzechu swoich południowych przyjaciół – grzechu niegospodarności finansowej.

Autorka: Magdalena Gajek na podstawie: tagesschau.de, dw.de 1, dw.de 2

KOMENTARZE