Home / Bałkany / BiH / Niemiecko-brytyjska propozycja dla BiH
bih_eu - 6yka.com

Niemiecko-brytyjska propozycja dla BiH

Nowa inicjatywa mająca pomóc BiH w staraniach o uzyskanie członkostwa w UE zyskała już aprobatę zarówno samej BiH, jak i państw członkowskich UE. Wszyscy jej zwolennicy podkreślają, że nie jest to obniżanie kryteriów czy likwidowanie warunków przedakcesyjnych, a wymierna pomoc w ich szybszym osiąganiu.

Na szóstej konferencji ministrów spraw zagranicznych organizowanej przez niemiecko-amerykański Instytut Aspen ogłoszone zostało nowe stanowisko państw UE względem BiH. Przede wszystkim od nowo wybranych władz oczekuje się pisemnego zobowiązania do działań mających na celu efektywne wprowadzanie reform dotyczących stabilizacji ekonomicznej, zrównoważonego rozwoju, wsparcia zatrudnienia itd. UE oferuje w zamian wejście w życia Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (podpisanego już w 2008 r.), a tym samym możliwość wykorzystywania unijnych środków finansowych. Jeśli jednak politycy nie będą działać na rzecz zmian, muszą się liczyć z konkretnymi sankcjami – komentowały media bośniacko-hercegowińskie.

Mniej optymistycznie nastawieni analitycy podkreślają, że nie widzą tu nowej strategii, a jedynie oficjalne przyznanie się do błędu w postaci stawiania zbyt wysokich wymagań, których państwo takie jak BiH nie może spełnić bez konkretnego wsparcia. Kwestia implementacji wyroku w sprawie Sejdić-Finci, która stała się jednym z pierwszych warunków stawianych BiH, ma być w związku z tym odsunięta na dalszy plan, ale tylko na początku, dopóki inne niecierpiące zwłoki reformy nie zostaną wprowadzone i tym samym nie ułatwią powrócenia do tego tematu.

BiH nie ukrywa, że liczy na wsparcie sąsiadów – Chorwacji i Serbii. Ta pierwsza już zaznaczyła, że w pełni popiera nową strategię i podzieli się swoimi doświadczeniami. Optymistyczny plan zakłada uzyskanie do końca 2015 r. statusu kandydata dla BiH, a pełnego członkostwa do 2025 r.

Źródło: index.hr, radiosarajevo.ba, slobodnaevropa.org, bljesak.info, dnevnik.ba, nezavisne.com, avaz.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE