Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Niepodległość Kosowa nie została przyznana
kosovo

Serbia: Niepodległość Kosowa nie została przyznana

Premier Serbii, Ivica Dačić, oznajmił w wywiadzie dla telewizji TV Pink, że jego zdaniem Porozumienie w Brukseli w żaden sposób nie przyznało niepodległości Kosowa.

– Nie przyznaliśmy poprzez Porozumienie w Brukseli żadnej formy niepodległości Kosowa. Przeciwnie, zawróciliśmy bieg historii. To znaczy, że kwestia niepodległości Kosowa zeszła na drugi plan, teraz na pierwszym planie jest Związek Gmin Serbskich. – powiedział premier. Przyznał także, że proces tworzenia się kosowskiej niezależności trwał latami, a Serbia nie stworzyła żadnych mechanizmów, które miałyby temu zapobiec. Utworzenie Związku Gmin Serbskich ma być pewnego rodzaju rekompensatą za brak zdecydowanych działań wtedy, kiedy mogł być one bardziej skuteczne. Według Dačicia Porozumienie w Brukseli powstało jako narodowy konsensus, podczas którego przedstawiciele różnych partii przedstawiali swój punkt widzenia. Przyznał także, że istotą przywództwa jest podejmowanie trudnych decyzji, które nie zawsze są zgodne z tym, czego chciałby naród. – Po prostu trzeba wziąć odpowiedzialność – uznał.

Związek Gmin Serbskich ma już niebawem zyskać oficjalny charakter. Zespół fachowców już pracuje nad jego statutem, przyznał minister bez teki ds. Kosowa i Metochii, Aleksandar Vulin. – Jeśli chodzi o nas, Związek może zacząć funkcjonować już jutro – powiedział.

Źródła: tanjug.rs, politika.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE