Home / Bałkany / Czarnogóra / Niepokojące statystyki demograficzne Czarnogóry – rocznie rodzi się aż 800 chłopców więcej niż dziewczynek
Festiwal Dziecięcy-huncro.hr

Niepokojące statystyki demograficzne Czarnogóry – rocznie rodzi się aż 800 chłopców więcej niż dziewczynek

W niedzielę na oddziale położniczym w szpitalu w Podgoricy na świat przyszło 6 dziewczynek i 3 chłopców, ale te proporcje mogą być mylące. Ogólna statystyka wskazuje na coś innego – w Czarnogórze na 100 noworodków płci żeńskiej przypada aż 110 chłopców. Naturalna dysproporcja wśród noworodków według płci żeńskiej i męskiej to 100:103, więc nadwyżka 7 chłopców  na 100 dziewczynek budzi niepokój. Na ten trwający już od dwóch dekad brak równowagi wskazała niedawno Czarnogórze Rada Europy. Instytucja podejrzewa, że taki stan rzeczy jest wynikiem selektywnych  aborcji, co wskazuje, że istnieją kobiety decydujące się na przerwanie ciąży jeżeli płód okazuje się dziewczynką.

Odpowiedzialni za służbę zdrowia twierdzą, że nie jest to możliwe w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, ponieważ takie praktyki są prawnie zakazane. Ustalenie płci we wczesnej fazie życia płodowego (do 12 tygodnia, czyli do momentu legalnego przerwania ciąży) jest dozwolone tylko w przypadku podejrzenia wad genetycznych. Czy prywatne kliniki pozwalają na tak wczesne rozpoznawanie płci płodów, specjaliści od służby zdrowia nie wiedzą.

Jak przyznaje Mensud Grbović zastępca ministra zdrowia, ministerstwo dysponuje zaledwie czworgiem inspektorów, którzy z oczywistych względów nie są w stanie skontrolować wszystkich placówek.  Swoje dane ministerstwo opiera więc na raportach o podjętych działaniach przysyłanych przez prywatne ośrodki ochrony zdrowia.

Olivera Miljanović, specjalista genetyki medycznej i klinicznej, nie ma żadnych wątpliwości co do istnienia nadużyć. Jej zdaniem największa dysproporcja płciowa jaka może nastąpić to 106 noworodków męskich na 100 żeńskich, chociaż przeciętnie jest to relacja 103:100. Zdaniem Mirjany Popović, socjologa specjalizującego się w zagadnieniach płci, taka sytuacja wynika z tego, że społeczeństwo Czarnogóry jest jeszcze na wskroś patriarchalne, a część kobiet uważa, że poważanie w rodzinie męża zdobędzie dopiero wtedy, kiedy podaruje mu syna. To tworzy wrażenie, że kobieta jest „drugą płcią” słabszą i podległą mężczyźnie, a jej najważniejsza rolą jest posiadanie męża i dzieci. Maja Raičević z Centrum Praw Kobiet (Centar za ženska prava), twierdzi, że często właśnie pod wpływem  rodziny kobiety decydują się na aborcję, kiedy wychodzi na jaw, że płód jest niepożądanej płci. Raičević dodaje, że szybka poprawa sytuacji nie jest możliwa, ponieważ wymaga zmiany mentalności, a to nawet przy znacznym nakładzie pracy potrwa latami.

Czarnogóra na ten problem zwróciła uwagę dopiero po apelu Rady Europy, która nakazała przyjrzenie się sprawie przez władze i zrobienie porządku. Wśród zalecanych środków jest monitoring przypadków usuwania ciąży, nadzór  nad placówkami medycznymi, programy edukacyjne dla pracowników służby zdrowia i kampanie społeczne.

Jak prognozują specjaliści, jeżeli obecna sytuacja utrzyma się, pociągnie za sobą szereg negatywnych konsekwencji demograficznych i społecznych – za 10 lat Czarnogóra będzie miała nawet 8 tys. więcej mężczyzn niż kobiet, a będzie skutkować dla mężczyzn problemami ze znalezieniem partnerki i założeniem rodziny, może także spowodować wzrost liczby przypadków  przemocy nad kobietami.

Źródło: b92.net

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE