Home / Bałkany / BiH / Nietypowe pamiątki z Sarajewa
Java - sarajevotimes.com.

Nietypowe pamiątki z Sarajewa

W Galerii Sztuki Współczesnej Java wystawione są prace sześciu sarajewskich artystek sztuki użytkowej oraz projektowania graficznego. Wystawa ma charakter sprzedażowy, a jej głównym celem jest zaoferowanie turystom nieco innych, bardziej nowoczesnych pamiątek posiadających elementy tradycyjne.

Wystawa obejmuje dzieła Aleksandry Niny Knežević, Amili Smajlović-Pozder, Amry Zulfikarpašić, Ljiljany Majkić, Naidy Begović i Natašy Perković.

- Wszystkie jesteśmy absolwentkami projektowania graficznego i sztuk wizualnych. Kiedy widziałyśmy co się sprzedaje na Baščaršiji, zdecydowałyśmy się zaoferować inny rodzaj pamiątek, które turyści i goście mogliby wziąć ze sobą z Sarajewa. Postanowiłyśmy, że stworzymy coś nowego i współczesnego, jednak zawierającego to, co tradycyjne. Ja robiłam symbole Sarajewa. Powstały już przed siedmioma laty, ale w tym roku otrzymały nową formę, bardziej komercyjną. Pojawiły się na torbach, koszykach, przypinkach, zdjęciach i plakatach, powiedziała jedna z autorek wystawy Aleksandra Nina Knežević.

Ljiljana Majkić zaprezentowała swoje sukienki i kilka sztuk biżuterii. Motywy na sukienkach przedstawiają Sarajewo, a szkice wykonał projektant Branko Mićić. Naida Begović wyszywała gobeliny z widokami i scenami z Sarajewa, której spikselowała a potem wyszyła.

Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Artystów Sztuki Użytkowej BiH i koordynator wystawy Mila Melank wyjaśniła, że wystawa prezentuje prace artystek ze stowarzyszenia oraz powiedziała, że stowarzyszenie stara się pozyskać pomieszczenie, w którym mogłoby prezentować prace zrzeszonych artystów.

- Mamy ponad 250 członków a wszyscy tworzą unikatowe lub seryjne przedmioty, które mogliby sprzedawać zarówno jako pamiątki, jak i dzieła sztuki. Aktualnie prowadzimy rozmowy z Gminą Centrum, która jest zainteresowana współpracą, a my próbujemy znaleźć odpowiednie miejsce, powiedziała Melank.

Źródło: klix.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE