Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Nikolić i Fischer o Ukrainie, nowym rządzie i austriackich inwestycjach
fischer

Nikolić i Fischer o Ukrainie, nowym rządzie i austriackich inwestycjach

Prezydent Serbii, Tomislav Nikolić, rozpoczął dziś dwudniową wizytę dyplomatyczną w Wiedniu. W pierwszej kolejności spotkał się z premierem Austrii, Heinzem Fischerem. Politycy zdążyli już poruszyć kilka aktualnych tematów, między innymi kwestię sankcji wobec Rosji oraz aktualnych relacji między Serbią a Austrią.

Politycy poruszyli temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Austrii mówił o tym, że sankcje wobec drugiego kraju – w tym przypadku Rosji – to bardzo „ostra” metoda, i należy się dobrze zastanowić, przed jej zastosowaniem. Nadmienił też, że wprowadzenie sankcji może być dużo łatwiejsze, niż późniejsze ich odwoływanie, dlatego należy być ostrożnym. Przypomniał, że także Serbia miała złe doświadczenia z sankcjami ze strony państw zachodnich. – Serbia nie przyłączyła się do sankcji Unii Europejskiej i USA przeciwko Moskwie, która jest dla Belgradu najważniejszym sojusznikiem w walce przeciwko niepodległości Kosowa – czytamy w oświadczeniu wydanym przez biuro premiera.

Politycy rozmawiali także o austriackich inwestycjach w Serbii. – Wszyscy inwestorzy, którzy do nas przyjechali, zyskali zaufanie i zostali – powiedział Nikolić i dodał, że Serbia uprości procedury i stworzy jeszcze dogodniejsze warunki dla austriackich przedsiębiorców.

Nikolić i Fischer mówili także o nowo wybranej serbskiej władzy i rządzie, który jest konstruowany. Prezydent Serbii wyraził nadzieję, że nowy rząd przyspieszy drogę kraju do UE i dodał, że w nowo utworzonym parlamencie nie ma ani jednej antyunijnej partii. Fischer wyraził poparcie dla drogi Serbii do Unii oraz pochwalił stosunki Serbii z Kosowem, uznając je za poprawne i zgodne z Porozumieniem w Brukseli.

Prezydent Nikolić był także gościem w austriackim parlamencie gdzie spotkał się z jego przewodniczącą, Barbarą Prammer.

Tomislav Nikolić napisał następnie na Twitterze, że Austria była dla Serbii wzorem w budowaniu nowoczesnego państwa.

Źródła: rts.rs, politika.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE