Home / Gospodarka / Inwestycje / Nikolić zachęca Włochów do inwestowania w Serbii

Nikolić zachęca Włochów do inwestowania w Serbii

Przebywając z pierwszą oficjalną wizytą w Rzymie prezydent Serbii Tomislav Nikolić, w wywiadzie udzielonym telewizji RAI, zachęcał włoskich przedsiębiorców do inwestowania w Serbii. Nikolić zapewnił, że serbskie władze są przychylne zagranicznym inwestorom i będą ich wspierać między innymi poprzez subwencjonowanie powstających dzięki nim miejsc pracy. W swojej wypowiedzi podkreślał również, że Serbia jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestowania w przemysł, gdyż posiada dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz korzystne rozwiązania prawne.

Ponadto, dzięki dobrze funkcjonującej współpracy z Rosją, zachodnim firmom w Serbii otwierają się możliwości eksportowania towarów na chłonny rynek rosyjski. Prezydent Serbii wspomniał o realizowanym wspólnie z Rosją projekcie gazociągu „South Stream”, w który zaangażowane są także Włochy. Wartość tego projektu na terenie Serbii szacuje się na 1,9 mld USD, z czego połowę kosztów ponosi strona serbska .

Nikolić stwierdził, że widzi Serbię jako państwo, które poprzez „South Stream” przedstawia most między Unią Europejską i Federacją Rosyjską. Serbski prezydent przypomniał, że na inwestycje w Serbii zdecydowało się już wiele włoskich przedsiębiorstw, między innymi „Fiat” i „Beneton”, nadmienił również, iż w najbliższym czasie powinno dojść do ratyfikowania porozumienia dotyczącego wytwarzania energii elektrycznej. Zgodnie z ustaleniami włoskie firmy produkowałyby energię z odnawialnych źródeł, wykorzystując do tego kilka serbskich rzek, przede wszystkim zaś Lim.

W czasie wizyty w Rzymie, Nikolić odbył także rozmowy z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, premierem Mario Montim oraz przewodniczącym niższej izby parlamentu Gianfranco Finim. Uczestniczył również w posiedzeniu  włoskiego parlamentu oraz brał udział w spotkaniu serbskich i włoskich przedsiębiorców.

 

Źródło: politika.rs; b92.net

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE