Home / Bałkany / Chorwacja / Nikt nie został tak źle przyjęty w UE jak Chorwacja

Nikt nie został tak źle przyjęty w UE jak Chorwacja


- Żaden kraj nie został tak źle przyjęty w Unii Europejskiej jak Chorwacja. Muszę przyznać, że gdybym był Chorwatem, w tym momencie byłbym wyjątkowo poirytowany na UE, a właściwie na jej przywódców i miałbym ochotę, po tylu przykładach nieodpowiedniego zachowania, bezczelności i zaniedbania, posłać ich wszystkich do diabła – napisał na łamach Le Monde francuski dziennikarz Francois de Bernard.

Umieszczenie ceremonii ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego w ostatnim punkcie obrad podczas szczytu UE w Brukseli poświęconego kryzysowi było – zdaniem przewodniczącego GERM (grupy zajmującej się studiami i badaniami nad globalizacją) – poniżające. Francuski dziennikarz skrytykował także prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego za nieobecność podczas ceremonii i delegowanie na swoje miejsce urzędnika niższej rangi.

Zdaniem dziennikarza ani rozmiary kryzysu, ani minimalny udziału Chorwacji w europejskiej gospodarce nie są przyczyną do takiego traktowania nowego kraju członkowskiego. Wyraził on jednak nadzieję, iż mimo wszystko przedstawiciele UE przyjmą Chorwatów z „należytą powagą, szacunkiem i zaufaniem”.

Tekst: jutarnji.hr, vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE