Home / Bałkany / Macedonia / Nimetz zapowiada kolejną rundę spotkań w Skopju i Atenach

Nimetz zapowiada kolejną rundę spotkań w Skopju i Atenach

Podczas wtorkowego (20 listopada) spotkania w Nowym Jorku, mediatora ONZ ds. dialogu w sporze grecko-macedońskim, Matthew Nimetza z negocjatorami obu krajów, Adamatiosem Vassilakisem i Zoranem Jolevskim, zapowiedziano kolejną rundę spotkań w Atenach i Skopju.

Obserwatorzy uznają za sukces fakt, że oprócz rozmów w cztery oczy doszło do wspólnego spotkania. Jednak do chwili obecnej nie wiadomo, jakie konkretne propozycje padły ze strony Nimetza. Skopje i Ateny zgodnie milczą wobec daty przybycia wysłannika ONZ do ich krajów. Obie strony deklarują, że muszą teraz dokonać przeglądu propozycji.

Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku, Nimetz nie odniósł się do propozycji komisarza ds. rozszerzenia UE Štefana Füle, o rozpoczęciu negocjacji z Macedonią, przed rozwiązaniem sporu, podkreślając, że integracja Macedonii nie jest częścią jego obowiązków.

– Proces związany z integracją z UE jest całkowicie oddzielony. Dokonuje się on według własnej dynamiki, a Komisja Europejska jest oczywiście tą instytucją, która jest odpowiedzialna za wydawanie zaleceń oraz przewodzenie tego procesu – powiedział negocjator ONZ.

Nimetz odmówił też odpowiedzi na pytanie dziennikarskie dotyczące możliwości przyłączenia się Bułgarii do Grecji w blokowaniu integracji Macedonii.

Mediator ONZ powiedział natomiast, że podczas rozmowy pomiędzy greckim i macedońskim przedstawicielami władz omawiano kwestię orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na korzyść Republiki Macedonii.

– To kwestia była tutaj poruszona, mieliśmy dyskusję na ten temat, a jak wiadomo, orzeczenie MTS, które uważnie przeczytałem, podobnie jak Umowę Przejściową [pomiędzy Grecją i Macedonią – przyp. red.] – nie było ściśle związane z naszymi negocjacjami wobec nazwy – powiedział Nimetz.

Źródła: dw.de, kapital.com.mk, utrinski.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE