Home / Bałkany / Słowenia / Niska ocena słoweńskiego systemu bankowego

Niska ocena słoweńskiego systemu bankowego

bankarstvo - indikator.ba
Stabilność słoweńskiego systemu bankowego od października 2010 do listopada 2012 odnotowała największe osłabienie w Europie, takie dane przedstawiły wyniki analiz brytyjskiego czasopisma finansowego Euromoney.

Przyczyną kłopotów słoweńskiego systemu bankowego są, wg analityków Euromoney, kredyty w sytuacji nieprawidłowej będące skutkiem prywatyzacji. Zdaniem Euromoney słoweńskie banki niezwłocznie potrzebują świeżego kapitału, przy czym problem jest w tym, że największe banki są własnością państwa, z tego powodu prywatni inwestorzy mają znikomy interes w inwestowanie w słoweńskie system bankowy.

Osłabienie systemu bankowego dotyczy nie tylko Słowenii, ale również Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Węgier. Stabilność systemu bankowego pogorszyła się we wszystkich państwach, z wyjątkiem Szwecji, gdzie sytuacja nie ulegała zmianom, i Szwajcarii, gdzie odnotowano wzmocnienie systemu bankowego.

W okresie od stycznia 2011 do końca listopada 2011 stabilność systemu bankowego osiągnęła największe osłabienie w Słowenii, do tej pory podobne osłabienie osiągnęła też Hiszpania. We wspomnianym okresie stabilność poprawiła się w Albanii, Chorwacji, na Litwie i Łotwie.

Najwyższe oceny wiarygodności systemów bankowych otrzymały Norwegia, Finlandia, Szwecja, Szwajcaria i Luksemburg. Najniższe natomiast Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Grecja, Hiszpania i Irlandia. Słowenia plasuje się w dolnej części tabeli.

Źródło: rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE