Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbski Nisz dłużny Montenegro Airlines prawie 0,5 mln EUR

Serbski Nisz dłużny Montenegro Airlines prawie 0,5 mln EUR

Linie lotnicze Montenegro Airlines,  których samoloty wykonywały loty z Niszu do Podgoricy, a następnie do innych kierunków w Europie mimo nieprzedłużenia umowy z miastem, teraz wystawiły miastu rachunek na kwotę 469,441 EUR.  Przewoźnik postawił też ultimatum, że zawiesi loty z Portu  Lotniczego Konstantyn Wielki, jeżeli dług za okres od 24 lutego do 30 czerwca nie zostanie uregulowany, a umowa nie będzie przedłużona.

Z tego względu Rada Miasta Nisz w trybie pilnym przygotowała wniosek, który zakłada zawarcie porozumienia przez burmistrza  Niszu Zoran Perišicia ze spółką Montenegro Airlines w celu uregulowania należności. Zobowiązania z tytułu świadczonych usług utrzymywania komunikacji  od lutego do czerwca zostaną spłacone w dwóch równych ratach, natomiast za okres od 1 lipca do końca trwania procedury zamówień publicznych na istniejącą linię zimowego rozkładu lotów i podpisania nowej umowy z przewoźnikiem będą regulowane przez specjalne porozumienie.

W ten sposób zostanie rozwiązana absurdalna sytuacja z czarnogórskim przewoźnikiem, który do tej pory z Niszu latał „z dobrej woli”, ponieważ poprzednie władze miasta siedem miesięcy temu nie podpisały nowej umowy. W międzyczasie rada miejska zatwierdziła projekt „Rozwój Konkurencyjności Portu Lotniczego Konstantyn Wielki w Niszu – etap drugi”, dzięki któremu przewidywane są kolejne środki na wsparcie i rozwój ruchu lotniczego.

Kontrakt między miastem Nisz a Montenegro Airlines został podpisany w lutym 2010 roku w celu uruchomienia nowych połączeń z lotniska w Niszu i jego promocji. W ten sposób uregulowane zostały wzajemne prawa i obowiązki na gwarancję zakupu 40 biletów w klasie ekonomicznej we wszystkich lotach na relacji Nisz – Podgorica – (inne miejsca) – Podgorica – Nisz w cenie  199 EUR za sprzedany bilet włączając wszystkie obowiązujące podatki i dopłaty. Projekt pozwolił także na znaczne oszczędności – nowo powstałej grupie roboczej ds. Portu Lotniczego Konstantyn Wielki dzięki ponownej analizie lotów MA udało się w lipcu zaoszczędzić 78,600 EUR.

 

Źródło: seebiz.eu, vijesti.me, novosti.rs

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE