Home / Kultura / Noc Muzeów w Serbii odwołana z powodu powodzi
powódź - b92.net

Noc Muzeów w Serbii odwołana z powodu powodzi

17 maja miała się odbyć w Serbii po raz 11 Noc Muzeów, m.in.: w Belgradzie, Nowym Sadzie  – ogółem w 76 miastach w całym kraju. Została ona jednak odwołana z powodu największej w historii powodzi, jaka dotknęła Serbię. Najtrudniejsza sytuacja jest w Valjevie, Szabacu i Obrenovacu. Z powodu kataklizmu ewakuowano ponad 15 tys. ludzi. Miejscowi mają problemy z prądem i dostępem do wody pitnej.

Na dzień muzeów został wybrany 18 maja, dlatego też co roku w okolicy tej daty na całym świecie odbywa się święto miłośników sztuki i nie tylko. Organizatorzy tegorocznej akcji w Serbii zapewniają, że nowy termin zostanie wyznaczony, kiedy tylko sytuacja krytyczna zostanie opanowana. Wejście do wielu muzeów, galerii sztuki i innych centrów kultury podczas tego wydarzenia będzie darmowe lub za okazaniem wejściówki. Kupując bilet wstępu w Belgradzie będzie on spełniać rolę biletu autobusowego na całą noc. Wejściówki będą wciąż ważne.

Muzea, które przyłączyły się do Nocy Muzeów, razem z Czerwonym Krzyżem ofiarują swoją pomoc powodzianom, zachęcają również zwiedzających do pomocy, aby przynosili potrzebne rzeczy, artykuły pierwszej pomocy, detergenty, jedzenie, etc. Podczas planowanej Nocy Serbowie będą mogli zwiedzić m.in.: Muzeum Narodowe w Belgradzie, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Vuka i Dositeja, Galeria fresków, Muzeum Żydowskie oraz po raz pierwszy Centralny Instytut Konserwacji (CIK). Muzeum Narodowe zachęcało hasłem „Przedłużony weekend w Muzeum Narodowym”. Otworzyło się dla gości od 15 do 18 maja. Można było oglądać np. wystawę poświęconą dziełom Rubensa, wielu bałkańskich artystów, m.in.: słynnego chorwackiego malarza Vlaho Bukovca.

Centralny Instytut Konserwacji również przygotował wiele atrakcji dla zwiedzających. Kiedy tylko zostanie podana nowa data wydarzenia, zwiedzający będą oni mogli obejrzeć, jak wygląda praca konserwatora, poznają nowe techniki konserwacji, narzędzia do tego potrzebne.

Na całym świecie Noc Muzeów odbyła się w ponad 40 krajach na świecie. Pomysłodawcą akcji jest Międzynarodowy Związek Muzeów (ICOM). Noc Muzeów ma na celu promowanie kultury oraz działalności muzeów. W szczególności chce przybliżać zbiory muzealne publiczności, która rzadko uczęszcza w takie miejsca. Noc Muzeów cieszy się dużym zainteresowaniem w Serbii, zwłaszcza wśród osób młodych. Miejmy nadzieję, że katastrofa, jaka nawiedziła większość serbskich miast szybko zostanie opanowana.

Źródła: tanjug.rs, nocmuzeja.rs, blic.rs, sr.wikipedia.org, b92.net, b92.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE