Home / Polityka / Prawo / Nocna prohibicja w Belgradzie niekonstytucyjna

Nocna prohibicja w Belgradzie niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny Serbii uznał, że decyzja zakazująca sprzedaży alkoholu na terenie Belgradu po 22 jest niezgodna z konstytucją.

Decyzja o zakazie sprzedaży alkoholu została podjęta przez radę miasta Belgradu w lutym 2011 r. a zaczęła obowiązywać w maju tego roku. Zakaz przewidywał kary za sprzedaż napojów alkoholowych po godzinie 22 zarówno w sklepach jak i trafikach, stacjach benzynowych i wszystkich innych miejscach, w których dostępny był alkohol. Zakaz obowiązywał do godziny 6 rano. Wtedy również podjęto decyzję, że właściciele lokali w budynkach mieszkalnych zobowiązani są zamykać lokale o północy w dni powszednie i o pierwszej w nocy w weekend.

Prezydent Belgradu Dragan Đilas ogłosił wówczas, że decyzja o zakazie była dobrym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób władze miasta ograniczyły możliwość zakupu alkoholu w późnych godzinach wieczornych. W tym samym czasie organizowano protesty przeciwko nocnej prohibicji.

W czwartek na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego ogłoszono, że decyzja dotycząca zakazu sprzedaży alkoholu między 22 w nocy i 6 rano jest niezgodna z konstytucją. Za niekonstytucyjny uznany został również obowiązek umieszczania w widocznym miejscu informacji o zakazie jak i karach za jego łamanie.

Należy przypomnieć, że również w Nowym Sadzie próbowano wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu po 23. Trybunał Konstytucyjny (na miesiąc przed wprowadzeniem zakazu w Belgradzie) uznał jednak, że decyzja ta jest niezgodna z konstytucją. Jako uzasadnienie wskazano, że w ten sposób zabrania się sprzedaży alkoholu wszystkim, a nie tylko małoletnim.

Źródło: b92.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE