Home / Bałkany / Serbia / Novak Djoković najlepszym sportowcem roku
Novak-Djokovic

Novak Djoković najlepszym sportowcem roku

Novak Djoković drugi raz w swojej karierze zdobył prestiżową nagrodę Laureusa przyznawaną dla najlepszego sportowca roku. Serbski tenisista pokonał pretendującego do tego samego tytułu piłkarza Christiana Ronaldo, kierowcę Formuły 1 Lewisa Hamiltona, motocyklistę Marca Marqueza, lekkoatletę Renauda Lavillenie oraz golfistę Rory McIlroya.

W ocenie Akademii „Laureus” Novak Djoković w 2014 roku osiągnął wybitne wyniki sportowe, czym zasłużył na wyróżnienie w postaci nagrody. W ciągu całego roku zdobył łącznie siedem tytułów, w tym mistrzostwo Wimbledonu, pięć tytułów rangi ATP Masters 1000 (w Indian Wells, Miami, Rzymie, Paryżu i Londynie) oraz pierwsze miejsce w turnieju o randze ATP World Tour 500 w Pekinie. Po zwycięstwie w Wimbledonie 7 lipca 2014 powrócił na pierwszą pozycję światowego rankingu ATP, którą obejmuje do dziś.

Serbski tenisista przyznał, że miniony sezon był najlepszym w jego karierze i że udało mu się osiągnąć wielki sukces, choć, jak dodaje, nie jest to tylko i wyłącznie jego zasługa, lecz całego jego zespołu.

Jest to druga nagroda Laureusa zdobyta przez Novaka Djokovicia. Pierwszą tenisista odebrał w Londynie w lutym 2012 roku. W tym roku, niestety, z powodu turnieju tenisowego w Monte Carlo sportowiec nie mógł pojawić się na gali Laureusa w Szanghaju, a nagrodę odebrał z rąk księżnej Monako Charlene.

Nagrodę za najlepszy zespół sportowy przyznano reprezentacji Niemiec w piłce nożnej, która w 2014 roku zdobyła mistrzostwo świata na mundialu w Brazylii. Niemcy pokonując w finale Argentynę wynikiem 1:0 po raz czwarty w swojej historii zdobyli tytuł mistrza świata.

Nagroda Laureusa dla najlepszej kobiety sportowca przypadła natomiast etiopskiej lekkoatletce Genzebe Dibaba, która pokonała m.in. tenisistki Serenę Williams i Na Li, narciarkę alpejską Tinę Maze, lekkoatletkę Valerie Adams oraz norweską biegaczkę narciarską Marit Bjorgen. Laureatka w zeszłym roku w ciągu zaledwie 15 dni ustanowiła trzy nowe rekordy świata w trzech różnych dyscyplinach, a tym samym stała się trzecim w historii lekkoatletą, któremu się to udało. Dwaj pierwsi to Jesse Owens i Usain Bolt.

Tytuł odkrycia roku przyznany został australijskiemu kierowcy wyścigowemu Red Bull Racing w Formule 1 Danielowi Riccardo, natomiast nagroda za powrót roku rugbiście Schalkowi Burgerowi.

Nagrody Laureusa przyznawane są od 2000 roku i stanowią jedne z najbardziej prestiżowych na świecie. Zwycięzcy wybierani są przez jury, w skład którego wchodzą największe legendy sportu. Fundacja „Laureus” rocznie przeznacza około 40 milionów euro na pomoc młodym talentom sportowym w 91 krajach świata.

Źródło: novosti.rs, tanjug.rs, mondo.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE