Home / Polityka / Nowa Ambasador USA w Kosowie

Nowa Ambasador USA w Kosowie

Po złożeniu listów uwierzytelniających, począwszy od 16 sierpnia br. obowiązki nowego Ambasadora USA w Kosowie pełni Tracy Ann Jacobson, która zastąpiła na tym stanowisku Christophera Della. Na spotkaniu z prezydent Kosowa Atifeti Jahjagą, Jacobson zwróciła się z przemówieniem do mediów, najpierw w języku albańskim, a następnie serbskim, oświadczając, że USA jest dumna z przyjaźni z Kosowem.

Pani Ambasador stwierdziła, że podczas swojego krótkiego pobytu w Kosowie zauważyła, że kraj ten poczynił znaczne postępy od czasu uzyskania niepodległości i zachęcała przywódców do dalszej współpracy o lepszą i bezpieczniejszą przyszłość Kosowa.

– Jestem przekonana, że pracując razem, przywódcy Kosowa mogą dokonać postępu w kwestii praworządności i zbudować silne fundamenty dla przyszłości, stabilności i demokracji – powiedziała Jacobson.

Prezydent Jahjaga podziękowała Stanom Zjednoczonym za dotychczasowe wsparcie udzielone Kosowu i obiecała, że będzie współpracować z rządem w celu tworzenia prawa i porządku obowiązującego wszystkich obywateli Kosowa, a zwłaszcza w walce z takimi zjawiskami jak korupcja, czy zorganizowana przestępczość.

Tracy Ann Jacobson była dotychczas ambasadorem USA w Turkmenistanie i Tadżykistanie. Pełniła także funkcje wicedyrektora Foreign Service Institute przy w Departamencie Stanu i pracowała na stanowiskach dyplomatycznych na Łotwie, w Korei Południowej i Moskwie. Zna kilka języków, w tym albański i serbski. Nominację od prezydenta Baracka Obamy uzyskała 23 stycznia br.

Źródło: slobodnaevropa.org, zeri.info

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE