Home / Bałkany / BiH / Nowa gwiazda tenisa z BiH
Damir_Dzumhur

Nowa gwiazda tenisa z BiH

Mimo panujących przed laty trudnych warunków, improwizowanych treningów w nieogrzewanej sali, braku wiary w znaczące efekty, osiągnął ogromny sukces – mowa o Damirze Džumhurze, gwieździe tenisa, w swoim kraju nazywanej nowym narodowym bohaterem.

Mimo przegranej z siódmym tenisistą świata – Czechem, Tomašem Berdychem (3:0 w setach) – osiągnięcia młodego tenisisty uznać można za ogromny sukces. Nazywa się go Đokoviciem z BiH, nadzieją bośniackiego sportu. Jest on pierwszym reprezentantem BiH w turnieju wielkoszlemowym – dotarł do trzeciej rundy Australian Open.

Mimo braku wsparcia odpowiedzialnych za rozwój młodych sportowców instytucji Damir pnie się w górę dzięki wielkiemu wsparciu rodziców. Ojciec jest jednocześnie jego trenerem, od kiedy chłopiec skończył 5 lat.

Urodził się w 1992 roku w pobliżu linii frontu w Sarajewie, nazywany jest przez swoją mamę dzieckiem szczęścia. Przyszedł na świat w dniu, kiedy wojska serbskie podpaliły halę olimpijską Zetra, gdzie 7 lat później zaczynał swoje pierwsze poważne treningi.

Na igrzyskach letnich młodzieży w 2010 w Singapurze wywalczył brązowy medal w grze pojedynczej, a w Klosters, dwa lata później, wygrał mistrzostwa Europy zawodników do lat 18. Jest członkiem reprezentacji BiH w pucharze Davis Cup.

Przed kwalifikacjami do Australian Open był na 188 miejscu ATP, teraz znajduje się wśród 150 najlepszych, a planuje zająć pozycję w pierwszej setce.

Warto dodać, że młody tenisista ma na swoim koncie inne ciekawe epizody, jak gra w filmie „Dolina Snajpera” czy statystowanie w filmie „Grbavica”.

Novak Đoković w rozmowie z Damirem gratulował mu osiągnięć i powiedział, że widzi go na samym szczycie i teraz młody zawodnik nie może spocząć na laurach.

Damir to kolejny młody Bośniak, przed którym stoi szansa osiągnięcia wielkiego międzynarodowego sukcesu. Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać za niego kciuki i czekać na kolejne doniesienia o postępach w jego karierze.

 

Źródło: radiosarajevo.ba 1 i 2, oslobodjenje.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE