Home / Bałkany / Nowa powieść Orhana Pamuka
38984

Nowa powieść Orhana Pamuka

Do tureckich księgarni weszła właśnie najnowsza powieść Orhana Pamuka, tureckiego zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla. „Kafamda Bir Tuhaflık” to nowoczesna opowieść o miłości. Pisarz pracował nad swoim najnowszym dziełem przez sześć lat. Podobnie jak w większości jego powieści, również tym razem akcja toczy się w Stambule.

480-stronicowa książka przedstawia historię miłosną ulicznego sprzedawcy Mevluta i jego dziewczyny, a także życie bohatera na ulicach Stambułu w latach 1969 – 2012.  Przez czterdzieści lat Mevlut wykonuje różnego typu prace będąc świadkiem tego jak przeobraża się miasto, ludzie i cała Turcja. Zastanawia się co jest źródłem „dziwności” w jego głowie, która sprawia, że różni się on od innych ludzi.

62-letni Orhan Pamuk jest laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku. Jego najbardziej znane powieści to „Kar” (Śnieg), „Sessiz Ev” (Dom ciszy), „İstanbul: Hatıralar ve Şehir” (Stambuł: Wspomnienia i miasto) i „Masumiyet Müzesi” (Muzeum Niewinności), które zostały przetłumaczone na 60 języków na całym świecie, a ich sprzedaż wyniosła w sumie pod 11 milionów egzemplarzy. W zeszłym roku nastąpił transfer pisarza z tureckiego wydawnictwa İletişim do YKY. W Polsce powieści Orhana Pamuka są publikowane przez Wydawnictwo Literackie, ale nie wiadomo jeszcze kiedy pojawi się w księgarniach polskie tłumaczenie powieści.

Źródło: kitap.radikal.com.tr

About Hanna Toboła

KOMENTARZE