Home / Polityka / Nowa runda dialogu na linii Belgrad-Prisztina

Nowa runda dialogu na linii Belgrad-Prisztina

21 lutego w Brukseli rozpocznie się kolejna runda dialogu na linii Belgrad-Prisztina, którego głównymi tematami będą regionalne przedstawianie Kosowa oraz implementacja osiągniętych do tej pory porozumień, poinformowała rzeczniczka prasowa Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Maja Kocijančič. Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, czy szanse na znalezienie wspólnych rozwiązań powyższych kwestii są większe w związku z niedawną wizytą unijnego pośrednika w dialogu Roberta Coopera w Prisztinie oraz z jego spotkaniem z szefem serbskiego zespołu negocjacyjnego w Wiedniu.

Wciąż nie wiadomo, czy z uczestnikami brukselskiej rundy spotka się wysłannik Departamentu Stanu William Burns, który właśnie rozpoczął wizyty w Prisztinie, Belgradzie i Zagrzebiu.

Osiągnięcie porozumienia między Belgradem a Prisztiną ws. regionalnego przedstawiania Kosowa oraz implementacja wzajemnych ustaleń to warunki, których wypełnienie powinno pozwolić Serbii uzyskać status kandydata do UE 28 lutego podczas Rady ds. Ogólnych.

 

Źródło: beta.rs, mondo.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE