Home / Bałkany / Serbia / Nowa sztuka i konteksty/ Nova umetnost i konteksti. Wystawa serbskiego plakatu zaangażowanego w Zamku Królewskim od 2 czerwca 2015 r.
11092129_897418506983678_4541346458123972332_n

Nowa sztuka i konteksty/ Nova umetnost i konteksti. Wystawa serbskiego plakatu zaangażowanego w Zamku Królewskim od 2 czerwca 2015 r.

2 czerwca 2015 roku w Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się wystawa polskiego i serbskiego plakatu zaangażowanego. W ramach wydarzenia o godzinie 18.00 będzie miał miejsce także panel dyskusyjny na temat twórczości zaangażowanej. Głównym organizatorem jest organizacja Kulturalist a także Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego i Zamek Królewski. Wydarzeniom patronuje Ambasada Republiki Serbii w Warszawie. Jedna z organizatorek a jednocześnie lektorka języka serbskiego na Uniwersytecie Warszawkim, Tijana Vuković przypomniała, że polski plakat jest doceniany i znany w świecie, i serbscy artyści niejednokrotnie czerpią z doświadczeń polskich kolegów. Z jej obserwacji wynika, że Polacy często nie są świadomi tego, jak bardzo polski plakat jest uznawany wśród twórców z innych krajów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty najpopularniejszych i najbardziej docenianych twórców plakatu z Polski i Serbii, są to między innymi: Jovan Tarbuk, Zdravko Mićanović, Nikola Vukašinović zaś z polskich twórców: Jan Bajtlik, Stanisław Gajewski czy Piotr Garlicki. Jovan Tarbuk pytany o to, co jest najważniejsze w tworzeniu plakatu teatralnego (którym się zajmuje) przyznał, że jest to dialog z publiką. Dla niego bardzo ważna jest znajomość tekstu sztuki teatralnej jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia plakatu. Zwraca też uwagę na społeczny kontekst sztuki, który musi zostać ujęty w plakacie.

Wystawę będzie można odwiedzać aż do 21 czerwca w Sali Skarbiec. Prezentacja eksponatów odbędzie się w czasie panelu dyskusyjnego 2 czerwca o godzinie 18.00.

Źródła: facebook.com, kulturalist.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE