Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Nowe doniesienia o handlu organami. Serbia żąda międzynarodowego śledztwa

Nowe doniesienia o handlu organami. Serbia żąda międzynarodowego śledztwa

Serbia żąda pilnego podjęcia skutecznego i wiarygodnego międzynarodowego śledztwa ws. handlu ludzkimi organami w Kosowie, w które byłaby zaangażowana ONZ, oświadczył premier Serbii Mirko Cvetković członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Björnowi von Sydowowi. Na zdecydowany apel Cvetkovicia wpłynęły ostatnie informacje na temat porwań i morderstw kosowskich Serbów, do których dotarł zastępca prokuratora ds. zbrodni wojennych Bruno Vekarić.
Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami serbsko-rosyjskiego śledztwa, nielegalnej transplantacji organów od Serbów dokonywano w prisztińskiej klinice „Medicus”, a w proceder były zaangażowane kosowskie władze. Nowe informacje wnosi także EULEX. Rzeczniczka misji Irina Gudeljević poinformowała, że władze w Prisztinie od pewnego czasu rozwijają własny system ochrony świadków w tej sprawie, natomiast Nicholas Hawton z EULEX oświadczył, że wśród ofiar zbrodniczego procederu byli także Rosjanie.
Według dziennika „Pravda”, międzynarodowe śledztwo powinno rozpocząć się od złożenia zeznań przez pierwszego szefa misji ONZ w Kosowie Bernarda Kouchnera i jego ówczesnych współpracowników z misji UNMIK.
Jak dotąd, razi mnogość głosów przy braku wspólnego stanowiska zaangażowanych stron, a wiadomo, że upływ czasu nie sprzyja wyjaśnieniu sprawi i rozliczeniu się z winnymi.

 

Źródło: Media Monitoring Report, mondo.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE