Home / Bałkany / BiH / Nowe fakty ws. masakry w Srebrenicy
4074394-3x2-940x627

Nowe fakty ws. masakry w Srebrenicy

Ludobójstwo w Srebrenicy to nie był spontaniczny akt, a w trakcie trwania procesów niektórych zbrodniarzy wykazano, że istniał plan najwyższych organów władzy dotyczący szczegółów zbrodni. Takie stwierdzenie padło na dwudniowej międzynarodowej konferencji „Badanie, dokumentowanie i proces w sprawie ludobójstwa w Bośni i Hercegowinie”, która odbyła się w tym niedawno w Sarajewie.

W konferencji uczestniczyli członkowie rodzin zamordowanych osób oraz świadkowie ludobójstwa.

Po dwudziestu latach od dokonania zbrodni ludobójstwa w Srebrenicy nadszedł czas na podsumowanie tego, do jakich wniosków doszły sądy międzynarodowe i lokalne w toku prowadzonych śledztw. Sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) Theodor Meron przyznał, że do tej pory przeprowadzono w Hadze wiele spraw pod zarzutem ludobójstwa. – Akt ludobójstwa wymaga szczególnego potępienia i powinniśmy się go wstydzić. Zbrodnia ta w swojej naturze jest przerażająca. Ludzie, którzy jej dokonali zadecydowali o wymordowaniu pewnej grupy ludzi. Pozbawili ich życia, narodowości i religii. To zbrodnia przeciwko całej ludzkości. Sąd Apelacyjny jednogłośnie określił masakrę w Srebrenicy mianem ludobójstwa. Ci, którzy są za to odpowiedzialni, muszą zostać ukarani, a ich przypadek niech będzie przestrogą dla innych. – powiedział na początku spotkania Meron. Głos zabrała również prezes Stowarzyszenia „Ruch matek Srebrenicy i Žepy” Munira Subašić.

Szef delegacji oraz specjalny przedstawiciel UE w Bośni i Hercegowinie, ambasador Lars-Gunnar Wigemark powiedział, że Unia Europejska jest gotowa w dalszym ciągu wspierać organy sądownicze w procesach osądzania zbrodni wojennych. – Ofiary powinny być uznane i wspierane przez władze. Mieszkańcy tych krajów muszą stawić czoła i otwarcie mówić o tym, co się stało i czego dokonano. Nie ma pojednania bez prawdy. – stwierdził Wigemark.

Z drugiej strony słychać głosy członków rodzin osób poległych w Srebrenicy. – Uważamy, że Trybunał haski mógł zrobić o wiele więcej w tej sprawie. Jednocześnie, gdyby nie Trybunał, nie doszło by do ani jednego wyroku skazującego w procesie dotyczącym ludobójstwa. Oczekujemy, że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi, zwłaszcza po skazaniu Radovana Karadžicia i Ratko Mladicia. Dzięki uznaniu ich winy osiągniemy satysfakcję, która wcześniej nie była nam dana. Wyroki potwierdzą tym samym uczestnictwo Serbii w wojnie w Bośni. – powiedział Murat Tahirović, prezes Stowarzyszenia ofiar i świadków ludobójstwa.

Uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że negowanie ludobójstwa nie może być akceptowane, a wszystkie ofiary zasługują na szacunek.

źródło: slobodnaevropa.orgbalkans.aljazeera.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE