Home / Bałkany / Czarnogóra / Nowe hotele w Czarnogórze
Budownictwo; edulandia.pl

Nowe hotele w Czarnogórze

W tym roku otwarte zostanie siedem nowych i odnowionych cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli, a tym samym 702 nowe pokoje i apartamenty. W grupie tej znajdą się dwa obiekty najwyższej klasy – hotel Regent w Tivacie i pierwsza część hotelu Hilton w Podgoricy. Ponadto, otwarte zostaną hotele: Budva, Castellastva, Pine, SATO oraz pierwsza część centrum wypoczynku, rekreacji i zdrowia Igalo, poinformował w wywiadzie dla portalu Pobjeda, minister turystyki i zrównoważonego rozwoju, Branimir Gvozdenović.
– W 2015 roku planowane jest zakończenie drugiego etapu i oddanie w pełni funkcjonującego hotelu Hilton w Podgoricy oraz centrum Igalo w Herceg Novi. Ogłoszony zostanie również koniec prac w hotelu Cristal Rivijera w Petrovcu – pięciogwiazdkowym ośrodku z 262 pokojami, którego szacowana kwota inwestycji waha się między 8, a 10 mln euro. Zgodnie z postanowieniami umowy dla hotelu As, w nadchodzącym czasie oczekuje się zakończenia pierwszej fazy inwestycji i postawienia hotelu ze 180 pokojami najwyższej kategorii. Szacunkowy koszt pierwszego etapu to 15 mln euro.
Minister, zapytany o problem małej ilości wysokiej klasy hoteli powiedział, że pomimo postępu jaki dokonał się w ostatnim czasie, dalej w znacznym stopniu wspomagane będą działania w celu lepszego pozycjonowania Czarnogóry jako celu podróży turystycznych. W dużym stopniu ma to zostać dokonane poprzez zwiększenia liczby noclegów wyższej kategorii. Według ostatnich statystyk, w Czarnogórze jest aktualnie 370 hoteli, 6 pięciogwiazdkowych (1,62%) oraz 100 czterogwiazdkowych (27,02%). – Należy pamiętać, że inwestorom, którzy planują budowę m.in. hoteli, małych hoteli, ośrodków turystycznych nie nalicza się opłat dla gruntów mieszkalnych. Ponadto, stworzone są warunki ekonomiczne, dzięki którym pozyskiwanie pozwoleń na budowę jest łatwiejsze.
Gvozdenović powiedział, że Czarnogóra jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych, zarówno poprzez dobrze widoczny potencjał dla rozwoju turystyki, jak i ze względu na liczne możliwości inwestycyjne w innych sektorach gospodarki. – Dzięki reformom inwestycyjnym stale poprawiany jest klimat inwestycji. Międzynarodowe instytucje już o tym wiedzą, o czym świadczy polepszanie się pozycji kraju w różnych rankingach. W sprawozdaniu o globalnej konkurencyjności, które publikuje Światowe Forum Ekonomiczne, pozycja kraju poprawiła się o pięć miejsc (z 72 na 67 pozycję). W raporcie Banku Światowego nastąpił postęp o siedem pozycji. Teraz jesteśmy 44 krajem na świecie według łatwości w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dotychczas w Czarnogórę zainwestowało ponad 100 krajów, a planowane inwestycje w turystykę wynoszą około 3 mld euro.
Większość przyszłego rozwoju turystyki w Czarnogórze będzie napędzana poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne (tzw. inwestycje greenfield) i oczekuje się, że będą one stopniowo przynosiły znacznie wyższy standard hoteli i restauracji. To z kolei zwiększy liczbę bogatszych turystów i wygeneruje większe przychody – zarówno z wydatków turystów, jak i poprzez zwiększenie podatków. To wiąże się z większą liczbą zatrudnionych pracowników, lepszymi miejscami pracy i podniesieniem poziomu życia.
Inwestycje w turystykę i podróże w 2013 roku, według raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki, wyniosły 208 mln euro, czyli 28% wszystkich inwestycji. Przewiduje się wzrost o 14,3% w 2014 roku i średni wzrost o 8,7% rocznie, w ciągu najbliższych dziesięciu lat (549 mln euro w 2024 roku – 52,3% wszystkich inwestycji). Rozwój turystyki koncentruje się na przyciąganiu zagranicznych inwestycji w celu zapewnienia długoterminowego rozwoju turystyki w Czarnogórze i pomyślnego waloryzowania miejsc na czarnogórskim wybrzeżu.
Główne projekty turystyczne, które sa prowadzone, bądź są planowane to m.in.: Porto Montenegro, Luštica, Porto Novi, Królewska Plaża, Ada Bojana, Valdanos, Wyspa Kwiatów i inne.
Na pytanie o znacznie niższy rozwój turystyki na północy, minister odpowiedział, że przewiduje się realizację ośmiu nowych projektów, wysokiej klasy kurortów, które byłyby ukierunkowane na całoroczną działalność, zgodnie z międzynarodowymi standardami planowania, budowy, zarządzania i infrastruktury turystycznej. – Aby osiągnąć te cele zintensyfikowane są działania na rzecz poprawy i budowy infrastruktury transportowej i energetycznej w północnej części Czarnogóry, a znaczna część prac publicznych planowanych na przyszły rok jest kierowana właśnie w ten region kraju.
Najważniejszym projektem na północy będzie z pewnością projekt Bjelasica i Komovi, który jest identyfikowany jako region z największymi zasobami i potencjałem. – Dokumenty planistyczne są dostarczane, przygotowany jest projekt planu działania, który określa czynności do wykonania waloryzacji turystycznej tych miejsc. Rozpisane są również plany na inne ciekawe projekty turystyczne, takie jak były wojskowy turystyczny kompleks na Morzu Śródziemnym czy byłe koszary wojskowe w miejscowości Žabljak. Warto wspomnieć również o lokalizacji w samym sercu Parku Narodowego Durmitor, gdzie planuje się budowę ośrodka turystycznego na poziomie czterech gwiazdek.
Portal Pobjeda odniósł się w również do prac przy Portonovi. Gvozdenović zaznaczył, że projekt budowy kurortu turystycznego w Kumborze postępuje zgodnie z planowanymi działaniami inwestorów i prace powinny być zakończone do końca 2016 roku, a pozostała część do 2017. Są to terminy wcześniejsze niż te, przewidziane w umowie z 2012 roku. – Według informacji, które posiadamy, intensywne prace prowadzone są nad wszystkimi elementami projektu, także w ramach prac przygotowawczych, powiedział minister.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE