Home / Społeczeństwo / Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Elżbieta Dzikowska – Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa.

W rozmowie z Elżbietą Dzikowską najwybitniejsi polscy artyści m.in. Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Edward Dwurnik, Teresa Pągowska ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

 

20-lecie. Teatr polski po 1989.

Publikacja pod redakcją Doroty Jarząbek, Marcina Kościelniaka i Grzegorza Niziołka zawiera kilkadziesiąt szkiców autorów różnych pokoleń. Ukazuje pierwszy tak rozległy i wielostronny obraz polskiego teatru minionych dwóch dekad.

 

Krzysztof Miklaszewski – Kantor od kuchni.

Publikacja Krzysztofa Miklaszewskiego, bliskiego współpracownika Tadeusza Kantora i dokumentalisty jego twórczości ukazała się w dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego artysty. Unikatowość tej pozycji, poprawionej i uzupełnionej o dziesięć nowych miniatur, najlepiej zapowiadają  opinie i oceny ludzi pióra  z lat 2003-2004.

 

Jacek Konik – Sławni Polacy XX wieku.

Książka prezentuje 67 wybranych postaci ważnych dla historii Polski XX stulecia. Są to  m.in. Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Krzysztof Penderecki i Wisława Szymborska. Życiorysy uzupełniają zdjęcia bohaterów, a także ludzi i miejsc z nimi związanych.

 

Małgorzata Gąsiorowska – Kisielewski.

W swojej publikacji autorka dzieli się swoimi obserwacjami i poglądami na temat życia i twórczości kompozytora Stefana Kisielewskiego. W książce odnajdziemy wnikliwe spojrzenie na życie kompozytora na tle historii Polski, na jego pracę jako redaktora, nauczyciela i posła.

 

Marek Nowakowski – Moja Warszawa. Powidoki drugie.

Zamieszczone w tomie teksty powstawały w latach 1989-1997. Publikowane były na łamach czasopism m.in. : „Nowy świat”, „Nowe Państwo” oraz w wydaniach książkowych: „Opowiadania uliczne”, „Prawo prerii”, „To wolny kraj”.

 

Michał Januszkiewicz – Odpukać w niemalowane drzewo. Antologia przesądów.

Dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno i obawiamy się piątków, które wypadają trzynastego dnia miesiąca? Autor przybliża historię przesądów z którymi spotykamy się w różnych sytuacjach.

 

Magdalena Lebecka – Lech Majewski.

Pierwsza na polskim rynku biografia artystyczna Lecha Majewskiego, jednego z najoryginalniejszych polskich twórców, autora takich filmów jak „Wojaczek”, „Angelus” czy „Młyn i krzyż”. Publikacja ukazała się w serii „Ludzie polskiego kina”.

 

Norman Davies – Zaginione królestwa.

Wybitny brytyjski historyk Norman Davies zabiera czytelnika w magiczną podróż. Prowadzi do miejsc nieistniejących już na mapach Europy. Są wśród nich kraje nieznane i odległe: od potężnej Aragonii po Burgundię. Są też miejsca blisko związane z Polską: Galicja, Prusy czy Wielkie Księstwo Litewskie.

 

Adam Zamoyski – Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008.

Autor w zwięzły i nowoczesny sposób opisuje dzieje Polski od prapoczątków po dzień dzisiejszy. Kreśli obraz narodu, który miał istotny wpływ na historię świata, nierzadko występując w awangardzie.

 

Katarzyna Michalak – Powrót do poziomki.

Ciepła, zabawna i urzekająca historia bohaterów, którzy szukają swojego szczęścia – pomimo życiowych kłopotów i niespodzianek losu.

 

Katarzyna Enerlich – Prowincja pełna słońca.

Katarzyna Enerlich – autorka wielu powieści i opowiadań, do których inspiracją są prawdziwe wydarzenia i historie, tym razem prowadzi nas do ciekawych mazurskich miejsc nad jeziorami Bełdany, Śniardwy i Mikołajskim.

 

Stan Bogdan – Z legendą przez wieki. Tom I i II.

Przez lata spisywane gdańskie legendy ukazały się w monumentalnej, dwutomowej edycji. Dowiemy się z nich o budowlach i historii miasta. Pierwszy tom został zilustrowany przez Ewę Poklewską-Koziełło. W tomie drugim wykorzystano fotografie gdańskich zabytków.

 

Henryk Jerzy Chmielewski – Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1994 roku.

Książka-album zawiera 36 premierowych plansz z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka w czasie Powstania Warszawskiego. Tym wyjątkowym albumem, wydanym w 65 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego autor postanowił ukoronować i zakończyć swoją komiksową, 52-letnią pracę twórczą.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE