Home / Społeczeństwo / Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Sylwia Chutnik – Warszawa kobiet. Zdjęcia: Anna Grzelewska, ilustracje: Agata Nowicka.

Najnowsza książka laureatki „Paszportu Polityki”, zachęca do innego spojrzenia na Warszawę. Jest to praca zespołu młodych kobiet mieszkających w Warszawie, które zafascynowane tym miastem, postanowiły przedstawić je w swój własny, subiektywny sposób.

 

Mówi Warszawa. Autor projektu: Marek Kochan.

Pierwsza wielogłosowa powieść o współczesnej Warszawie. Wielobarwny i wielowymiarowy portret miasta na początku XXI wieku. Dwadzieścia jeden tekstów zostało napisanych specjalnie do tego tomu przez m.in. Marka Nowakowskiego, Wojciecha Albińskiego, Jerzego Sosnowskiego i Sylwię Chutnik.

 

Jan Osiecki – Polaków rozmowy o polityce.

Pasjonujące rozmowy z najbardziej wpływowymi polskimi politykami oraz znawcami polskiej sceny politycznej m.in. z Grzegorzem Schetyną, Pawłem Śpiewakiem, Jerzym Bralczykiem i Krzysztofem Leskim.

 

Marcin Pilot – Pióropusz.

Znakomita powieść autora cenionego za twórcze łączenie prozy „nurtu chłopskiego” z tradycją gombrowiczowską. Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Książka została laureatem nagrody Literackiej NIKE 2011.

 

Mariusz Wilk – Wołoka.

Pełen pasji i niezwykłych spostrzeżeń dziennik podróży przez Wyspy Sołowieckie – świat pomiędzy wspaniałym monastyrem a więziennymi barakami łagrów – przez egzotyczną Północ: zobaczoną, usłyszaną, opisaną, oddaloną od cywilizacji krainę cudów i magii.

 

Wojciech Mann – Rock. Man Czyli jak nie zostałem saksofonistą.

Barwne wspomnienia znanego dziennikarza muzycznego i legendy polskiego radia.
W pełnej ciepłego humoru i nostalgii książce Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami. Poznamy również ciekawe opowieści o kulisach festiwali i koncertów.

 

Elżbieta Wojnarowska – Pod bezkresnym niebem.

W najnowszej powieści Elżbiety Wojnarowskiej miłość, śmierć, rywalizacja i zdrada łączą się ze sobą w zaskakujący kolaż. Odwieczna walka namiętności pod bezkresnym niebem Afryki.

 

Anna Kamińska – Miastowi. Slow food i aronia losu.

Zbiór dwudziestu jeden historii ludzi, którzy po wielu latach życia w wielkim mieście zdecydowali się na życie na wsi. Często na odludziu. Z dala od cywilizacji. Tam gdzie, diabeł mówi dobranoc. „Miastowi” to opowieści o ich odwadze, pracy i sile w realizacji marzeń.

 

Sławomir N. Goworzycki – Tamtego lata. Zatajona historia Polaków.

Powieść historyczna o wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 w jej przełomowym momencie – Bitwy Warszawskiej. W barwnej opowieści autor przedstawia patriotyzm,  zaangażowanie, rozwagę i rozsądek, jak i młodzieńczy zapał Polaków tamtych dni.

 

Halina Korolec-Bujakowska – Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936.

Historia niezwykłej podróży, wielkiej miłości i jeszcze większej, niesamowitej przygody  opowiedziana pięknym, dowcipnym językiem.  Zapis tej niezwykłej przygody ukazał się  po ponad 70 latach dzięki starej walizce odnalezionej na strychu przez kuzynów autorki.

 

Lidia Ostałowska – Farby wodne.

Na kanwie życia więźniarki obozu w Auschwitz-Birkenau Diny Gottliebov, która malowała „Cyganów doktora Mengele”, Lidia Ostałowska przedstawia historię zagłady europejskich Romów.

 

Kasia Klich – Bajkowa drużyna.

Pięknie i oryginalnie wydana, kolorowa, pełna radości książka, łącząca wspaniałą zabawę z ciekawymi tekstami. Autorką wszystkich tekstów i rysunków jest znana piosenkarka Kasia Klich. Książce towarzyszy płyta z piosenkami w wykonaniu autorki i wierszami w interpretacji gwiazd estrady, sceny teatralnej i kabaretowej.

 

Jerzy Niemczuk – Opowieść pod strasznym tytułem.

Lektura ze „Złotej Listy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Pełna humoru, i śmieszna, i straszna opowieść o szalonych przygodach baśniowych bohaterów m.in. Wiła, Tatuna, Mamuny i Sonka.

 

Jerzy Niemczuk – Szaleńczaki.

Jedna ze stu „Najlepszych książek dla dzieci XX wieku” w rankingu „Wysokich obcasów”. Pełna humoru i wartkiej akcji opowieść o szalonych przygodach rodziny Mamli, Papla i małej Papli,  ilustrowana urzekającymi rysunkami Juliana Bohdanowicza.

 

Stanisław Pagaczewski – Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia.

Trzy kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego po raz pierwszy wydane w jednym tomie. W twardej oprawie i z kolorowymi ilustracjami Alfreda Ledwiga.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE