Home / Społeczeństwo / Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii

Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki.

Książka dla dzieci wydana z okazji 70. rocznicy śmierci pisarza, lekarza, społecznika i pedagoga Janusza Korczaka (1878-1942), który przez trzydzieści lat (1912-1942), kierował Domem Sierot dla dzieci żydowskich. Z „Pamiętnika Blumki” dowiemy się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko.

 

Janusz Korczak – Król Maciuś na wyspie bezludnej.

Druga część słynnej Korczakowskiej dylogii i przygód Króla Maciusia przeznaczona dla najmłodszych czytelników ciekawych dalszych losów młodego króla. Wydawnictwo W.A.B. wznowiło książkę w nowej szacie graficznej.

 

20 lat pod Lampą. Antologia.

Antologia opowiadań z lat 1991-2011 zbierająca teksty autorów związanych z pismem „Lampa”. Są to teksty niepublikowane dotąd w wydaniach książkowych takich autorów jak: Marek Kochan, Krzysztof Varga, Sławomir Shuty i Dorota Masłowska.

 

Autor przychodzi wieczorem. Antologia

Antologia jubileuszowa wydana z okazji 20-lecia Wydawnictwa W.A.B. Utwory, zamieszczone w książce zostały napisane specjalnie na tę okazję przez związanych z wydawnictwem pisarzy. Na dwadzieścia różnych sposobów przedstawiają więź między autorem a czytelnikami.

 

Melchior Wańkowicz – Anoda i katoda.

Dwutomowa publikacja to wybór tekstów wybitnego polskiego pisarza, nazywanego królem reportażu Melchiora Wańkowicza (1892-1974). Obecna edycja została rozszerzona o wiele tekstów dodatkowych odnalezionych w archiwum Autora.

 

Józef Hen – Szóste najmłodsze i inne opowiadania.

Niniejszy wybór otwierają głośne opowiadania „Krzyż Walecznych”, „Bokser i śmierć” oraz „Kłopot z psem” – z których najstarsze powstało w 1948 roku – kończą zaś utwory nowe, dotąd niepublikowane lub rozproszone.

 

Maja i Jan Łozińscy – Narty-Dancing-Brydż w kurortach Drugiej Rzeczypospolitej.

Autorzy książki zabierają czytelników w podróż po tętniących życiem kurortach Drugiej Rzeczypospolitej. Uzupełnieniem pełnego anegdot i fragmentów wspomnień tekstu jest znakomity zbiór wcześniej niepublikowanych fotografii.

 

Maja i Jan Łozińscy – W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne.

Książka-album to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i Literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie Historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne.

 

Joanna Kuciel-Frydryszak – Słonimski. Heretyk na ambonie.

Poznajemy wybitnych przodków Słonimskiego, przyglądamy się jego dzieciństwu, z przymrużeniem oka patrzymy na wybryki młodości, spędzanej w kawiarni Ziemiańskiej oraz Pod Picadorem. Obserwujemy miłosne uniesienia, towarzyszące relacjom z Marią Morską, Ireną Baruch, wreszcie żoną, Janiną Konarską. Śledzimy okres emigracji oraz późniejsze lata trudnego lawirowania i prób odnalezienia się w ojczyźnianej rzeczywistości. Widzimy, jak kontroluje jego poczynania agent SB oraz jak Gomułka na oczach całej Polski każe mu się zastanowić, kim jest – Polakiem czy Żydem..

 

Marta Sztokfisz – Jerzy Hoffman. Gorące serce.

Biografia jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów Jerzego Hoffmana, uwielbianego przez widzów głównie za ekranizację trylogii Henryka Sienkiewicza. To kolorowy fresk składający się z zabawnych historii, anegdot i wspomnień przyjaciół, znajomych oraz rodziny twórcy.

 

Jarosław Kret – Planeta według Kreta.

Popularny dziennikarz telewizyjny dzieli się wrażeniami ze swoich wypraw do Tunezji, Egiptu, Argentyny, Syrii i Mauritiusa. W ujmujący sposób opowiada o niezwykłych zabytkach, osobliwych zwyczajach, niepospolitych ludziach, których spotkał, ich zajęciach i tradycjach.

 

Magdalena Zawadzka – Gustaw i ja.

Opowieść o wspólnym życiu niezwykłej pary aktorskiej – Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Historia ponad trzydziestoletniego szczęśliwego i spełnionego związku opisana barwnie i dowcipnie przez autorkę. Niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty z rodzinnych archiwów niezwykle wzbogacają tę piękną opowieść.

 

Piotr Kraśko – Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji.

Znany dziennikarz prowadzi czytelnika w miejsca warte obejrzenia i poznaje z ludźmi godnymi zainteresowania. Rozpoczyna od Włoch, poprzez Szwecję, Alaskę, USA, Amerykę Łacińską i Bliski Wschód, a kończy na Afryce.

 

Łukasz Dębski – Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce. Opracowanie graficzne: Anna Kaszuba-Dębska.

Przeznaczona dla dzieci książeczka jest jednocześnie przewodnikiem, atlasem, podręcznikiem i… komiksem. Autorzy w zabawny sposób opisują jeden z najpiękniejszych regionów Polski -Małopolskę, okraszając ważne informacje pięknymi ilustracjami i fotografiami.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE