Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Nowe oblicze Dworca Centralnego w Sofii

Bułgaria: Nowe oblicze Dworca Centralnego w Sofii

Przewiduje się, że za około miesiąc Dworzec Centralny w Sofii zostanie oddany do remontu, po tym, jak zostanie wyłoniony jego wykonawca. Koszt remontu będzie wynosił 20 mln EUR.

Dworzec Centralny w Sofii został wybudowany przed 37 laty i dziś korzysta z niego 15 tys. podróżnych dziennie. Większość turystów jest zdania, że wszystkie dworce w Bułgarii potrzebują gruntownych remontów.

Nowy Dworzec nie będzie w niczym podobny do obecnego. Po remoncie poczekalnię ocieplą zamontowane na dachach ogniwa fotowoltaiczne, których celem jest również mniejsze zużycie energii. Zostanie utworzone dobre połączenie z metrem oraz nowe schody ruchome, poczekalnie na kilku poziomach i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Remontem nie zostanie objęta część handlowa znajdująca się przed Dworcem. Być może w tym miejscu w dalekiej przyszłości powstanie wielopiętrowy parking.

Remont Dworca Centralnego w Sofii powinien rozpocząć się jesienią. Planowane są również remonty dworców w Burgas i Pazardżiku.

 

Źródło: btvnews.bg, standartnews.com

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE