Home / Bałkany / Nowe połączenie lotnicze pomiędzy Budapesztem a Belgradem
air serbia

Nowe połączenie lotnicze pomiędzy Budapesztem a Belgradem

Dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących do Belgradu i dalej na Bałkany przez stolicę Węgier. Połączenie obsługiwane będzie przez stosunkowo nową serbską linię lotniczą Air Serbia. Jak ogłosił serbski przewoźnik , loty ruszają już od końca marca. Bilety już teraz są dostępne w sprzedaży online – ceny zaczynają się od 99 EUR.

Nowe połączenie ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla regionu. Obecnie podróż z Budapesztu do Belgradu zajmuje około ośmiu godzin linią kolejową (która od kilkunastu lat wymaga całkowitej rewitalizacji) lub około godziny białoruskimi liniami lotniczymi Belavia na trasie Mińsk – Budapeszt – Belgrad (połączenie dostępne dwa razy w tygodniu). W sytuacji, w której Budapeszt i tak pozostaje głównym węzłem komunikacyjnym dla całych Bałkanów, nowe połączenie zdaje się być skazane na oblężenie.

Uruchomienie nowego lotu jest ważne również dla Węgier – nie tylko ze względu na dostęp do samej Serbii, ale także dzięki wszystkim pozostałym destynacjom, które są z Belgradu łatwo osiągalne. Po zbankrutowaniu węgierskich linii lotniczych Malév, podróże z Budapesztu do takich krajów jak Macedonia czy Czarnogóra stały się bardzo utrudnione. Nowe połączenie powinno przynajmniej częściowo rozwiązać problem komunikacji Węgier z krajami bałkańskimi, które stają coraz ważniejsze dla węgierskiej gospodarki i sektora turystycznego. Jak powiedział przedstawiciel budapesztańskiego lotniska im. Ferenca Liszta, władze lotniska są przekonane, że to właśnie podróżni biznesowi i turyści staną się najbardziej zainteresowani nowym połączeniem.

Loty na trasie Budapeszt – Belgrad obsługiwane przez Air Serbia będą odbywać się codziennie. Turbośmigłowiec typu ATR-72W może pomieścić na swoim pokładzie siedemdziesiąt osób. W poniedziałki, środy, piątki i niedziele samolot będzie startował z Belgradu o godzinie 18:40 i lądował w Budapeszcie o 19:35, następnie o 21:00 będzie wracał do Belgradu, lądując na lotnisku im. Nikoli Tesli o 21:55. We wtorki, czwartki i soboty podróżujący mogą wybrać połączenia poranne: wylot z Belgradu o 8:00 i lądowanie w Budapeszcie o 8:55, następnie wylot z Budapesztu o 10:20 i przylot do stolicy Serbii o 11:15.

Źródła: http://m.origo.hu/utazas/hirek/20140227-uj-legi-jaratok-budapestrol.html

http://www.airportal.hu/ap/viewtopic.php?t=18149

http://www.bud.hu/english/budapest-airport/media/news/air-serbia-launches-seven-flights-per-week-14053.html

zdj: http://exyuaviation.blogspot.hu/2013/11/hogan-etihad-with-air-serbia-for-long.html

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE