Home / Bałkany / Nowe przepisy dotyczące wypłacania odszkodowań słoweńskim Wykreślonym
izbrisan

Nowe przepisy dotyczące wypłacania odszkodowań słoweńskim Wykreślonym

Do Trybunału Praw Człowieka wpłynęło już ponad 1000 skarg na nowe przepisy obowiązujące w Słowenii. Ustawa została przegłosowana większością głosów – za optowało 46 posłów, a przeciwko tylko 29. Na mocy nowych przepisów, 12 tysiącom poszkodowanym, za każdy miesiąc bez prawnego statusu administracyjnego, będzie wypłacone 50 euro. To ponad 10 000 euro za cały okres dwudziestu lat.

Status Izbrisanega (dosłowne tłumaczenie: wykreślonego, usuniętego) zyskała grupa ludzi w Słowenii po 1991 roku. Zaraz po ogłoszeniu deklaracji niepodległości, około 200 000 zamieszkałych w tym kraju obywateli innych narodów byłej Jugosławii, mogło ubiegać się o obywatelstwo słoweńskie wypełniając określone dokumenty. Alternatywą było zyskanie statusu mieszkańca bez formalnego obywatelstwa. Osoby, które z jakichś przyczyn nie zadeklarowały się w terminie (a przyczyną mogła być nawet zwykła niewiedza), zostały wykreślone (stąd nazwa) z rejestru w lutym 1992, co było równoznaczne z utratą wszystkich praw wyborczych, socjalnych etc. Na dzień dzisiejszy trudno jest oszacować, ile osób żyje w Słowenii bez posiadania obywatelstwa, a ich sytuacja administracyjno-prawna pozostaje nieuregulowana.

W ciągu dwudziestu lat powołane w tym celu Stowarzyszenie Wykreślonych Obywateli Słowenii walczyło o prawa swoich członków. Niektórzy zostali wydaleni z kraju jako nielegalni imigranci, inni zyskali w międzyczasie status obywatela; pozostali natomiast mogli złożyć odpowiedni wniosek w lipcu bieżącego roku, nawet, jeżeli obecnie nie mieszkają w Słowenii, ale są w stanie udowodnić posiadanie stałego zameldowania w 1991 roku.

Aleksandar Todorović ze Stowarzyszenia nie jest zadowolony z takiego systemu wypłacania odszkodowań, ponieważ jego zdaniem nie chodzi tutaj o pieniądze, ale o zasady. Ostatnie słowo należeć będzie jednak do Trybunału Europejskiego.

Źródło: 24ur.com, izbrisani.org, mirovni-institut.si

About Joanna Świątek

KOMENTARZE