Home / Nauka / Nowe technologie szansą dla Serbii
SAD MAJRKOSOFT UGOVOR DA?I?

Nowe technologie szansą dla Serbii

Autorka: Pamela Rogala

Serbskie władze pragną wykorzystać ogromny potencjał, który niesie ze sobą technologia informacyjna, dlatego też jej rozwój uznano za jeden z ekonomicznych priorytetów. W tym celu konieczne jest nawiązanie współpracy ze światowymi firmami przodującymi w tej branży. Pierwszym krokiem stało się poniedziałkowe spotkanie premiera Serbii Ivicy Dačicia oraz jego zastępcy Aleksandra Vučicia z dyrektorem generalnym Microsoftu Stevem Ballmerem, podczas którego doszło do podpisania umowy o współpracy. Ma ona polegać na koncesjonowaniu i serwisowaniu oprogramowania komputerowego, które będzie wykorzystywane w serbskiej administracji.

„Microsoft jest prawdziwym partnerem serbskiego rządu, który popiera nasze starania w rozwoju przemysłu IT i uczestniczy w procesie zwiększania poziomu znajomości technologii cyfrowych oraz obrony własności intelektualnych” oświadczył serbski premier w komunikacie Kancelarii Rządu Serbii. Steve Ballmer stwierdził, że jest zadowolony z wyniku rozmów z przedstawicielami serbskiej władzy oraz potencjalnymi partnerami i klientami. Podkreślił również, jak ważne dla firmy Microsoft jest poszerzanie dostępu do różnorodnych aktywności przy pomocy ogromnej liczby serwisów i urządzeń przeznaczonych zarówno dla społeczeństwa, jak i dla gospodarki na całym świecie. Dyrektor generalny wyraził również radość z powodu udostępnienia tych możliwości Serbom, zarówno w celach społecznościowych, jak i gospodarczych.

Podczas spotkania z przedstawicielami rządu przedstawiono również dane, według których na  świecie przemysł IT odnotował o około 60 procent szybszy wzrost w porównaniu z innymi gałęziami gospodarki, podczas gdy w Serbii ten sektor przewyższa pozostałe o prawie 200 procent. Fakt ten w dostateczny sposób podkreśla konieczność wykorzystania potencjału technologii informacyjnej oraz jej znaczenie dla dalszego rozwoju serbskiej gospodarki. Za największe atuty Serbii uznano wykwalifikowaną kadrę specjalistów, dobrą infrastrukturę, strategiczne położenie oraz poparcie władzy dla rozwoju tej właśnie gałęzi przemysłu. W roku 2005 w Belgradzie zostało otwarte centrum rozwoju firmy Microsoft, które stanowi jeden z pierwszych takich ośrodków w tej części Europy, a zatrudniono w nim ponad 150 ambitnych i wykształconych Serbów. Podkreślić należy, że Microsoft aktywnie wspiera miejscowych użytkowników, dzięki bardzo dobrze rozwiniętej sieci składającej się z ponad tysiąca partnerów.

Ivica Dačić wyjawił również, że nie ograniczy się tylko do rozmów z Microsoftem. Korzyści wynikające z inwestycji w Serbii pragnie przedstawić także przedstawicielom korporacji, takich jak: Apple, Google, Oracle, czy PayPal. Premier z zadowoleniem dodał również, że jego wizyta w USA, to szansa na ocieplenie wizerunku Serbii w świecie oraz wyraził nadzieję, że dzięki temu jego kraj stanie się częścią nowoczesnego świata.

KOMENTARZE