Home / Polska i Bałkany / Nowy podział Europy – czyli Europa z okien na Woronicza

Nowy podział Europy – czyli Europa z okien na Woronicza

Niedawno pojawiła się reklama zachęcająca do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego – z hasłem przewodnim „Chcę się włączyć”. Wcześniej pojawiały się jej „piloty” – a z początkiem roku 2012 w pełnej krasie wypuszczono ją w telewizji. Cel zbożny, godny pochwały, bo Polska jest numerem jeden! Niestety w niezbyt chlubnej sprawie – mianowicie w niepłaceniu tegoż abonamentu. Pominę wartości estetyczne tejże reklamy, czy kwestię słuszności płacenia/niepłacenia. Tym niech zajmą się tęgie głowy od polityki, medialnego wizerunku, czy też spece od PR. Dlaczego piszę o tym na łamach portalu balkanistyka.org? Okazuje się, że publiczny nadawca, zakrywający się misją edukacyjną serwuje na ekranach błąd.
W końcówce spotu reklamowego pojawia się mapka Europy. A na niej: Polska na czerwono – z bieluchną jedynką. Przykuwa wzrok, prawda? Ale wystarczy spojrzeć trochę na południe od czerwieni i bieli, by ukazała nam się SFRJ, zamiast Słowenii, Chorwacji, BiH-u, Serbii, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa. Rozpad Jugosławii to historia sprzed około 20 lat. Wstyd, że publiczny nadawca nie sprawdził pod względem merytorycznym tej reklamy, nim wypuścił ją do internetu i na ekrany telewizorów.  Miało być europejsko, wypowiedzi po francusku i niemiecku, miało powiać zachodem. Ale niestety powiało też brakoróbstwem i niechlujstwem. Mam pełną świadomość, że nie mapa Europy jest tematem reklamy, ale mam też świadomość, że publiczny nadawca nie może sobie pozwalać na takie gafy. Co w odniesieniu do krajów byłej Jugosławii jest o tyle śmieszne, że w ostatnim latach dość dużo działo się w tym regionie, o czym informowały także dzienniki publicznego nadawcy. Przecież całkiem niedawno, w czasie polskiej prezydencji, Chorwacja podpisała akces z UE, głośno mówi się o europejskich aspiracjach serbskich, trochę ciszej o czarnogórskich, czy macedońskich. Słowenia wraz z Polską wstępowała do europejskiej rodziny. Polska też jako jedna z pierwszych uznała niepodległość Kosowa. A teraz taka gafa? Z okien na Woronicza, jak widać, na południe od Austrii, dalej rządzi Tito. A przynajmniej taką wiedzę o świecie przekazują w swoim spocie.
Proszę o podmienienie tej niefortunnej mapy, inaczej reklama wypada po prostu żenująco, szczególnie kiedy mówimy o aspektach wychowywania młodzieży, edukacji czy rzetelnej informacji, jakimi chce się szczycić nadawca publiczny. Mam pełną świadomość, że odpowiedzialność ponosi firma zajmująca się tą reklamą społeczną, jednakowoż to właśnie TVP oraz Polskie Radio takim bublem są promowane, to z ich ramienia powinna pojawić się kontrola.

Link do strony: http://www.placeabonament.pl/

Tekst: Piotr Kondrak

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE