Home / Kultura / Film / Nowy projekt filmowy Kusturicy

Nowy projekt filmowy Kusturicy

kustu - b92.net

Reżyser Nemanja (Emir) Kusturica ogłosił, że zamierza nakręcić film o handlu ludzkimi organami, który ma miejsce na terytorium Kosowa i Metochii. Jak sam twierdzi, temat jest ważny, gdyż świadczy o „akcie największej brutalności i jest jasnym znakiem powrotu do czasów pogańskich”.

– Myślę, że nakręcę film w ciągu trzech najbliższych lat, gdyż będzie to epicka produkcja, wymagająca znacznych przygotowań oraz inwestycji. Pomysłem jest scenariusz mojej córki, który został napisany dokładnie w tym momencie, gdy nikt nie wiedział co o tym wszystkim [tj. o Kosowie] myśleć, a dopiero potem powoli zrozumieliśmy, że to być może jest jeden z najistotniejszych tematów tego stulecia – tak, jak wielkie powieści pisze się o rzeczach ważnych, także i wszystko, co ważne powstaje w sztuce wtedy, gdy w samym ziarnie pojawią się te kształty – powiedział Kusturica.

Wyjawił on przy okazji, że już dłuższy czas pisze powieść zatytułowaną „Moj dragi Fjodore”, której głównym bohaterem jest Serb od lat mieszkający w Paryżu, marzący o wcieleniu się w Dostojewskiego. Droga, oprócz przez Petersburg, powiedzie go również na Kosowo i Metochię.

Reżyser zauważył, iż serbskim losem jest „zapominanie o tym, co się nam [Serbom] przydarzyło”, jednakże jego rolą jest podejmowanie tematu Kosowa ze względu na jego istotność.

Nowy film Kusturicy ma być kręcony w Rosji, gdyż znaczna część fabuły dzieje się właśnie w tym kraju, a ta cześć akcji, która ma dotyczyć Kosowa i Metochii zostanie nakręcona w innym miejscu.

Natomiast w najbliższym czasie – dokładniej 15 czerwca – reżyser rozpocznie zdjęcia do filmu (pod roboczym tytułem) „Ljubav i rat”, w którym zagra Monica Belluci. Kusturica pracuje także nad operą „Most na Drinie”, do której obecnie wraz z Gordanem Mihiciem piszą libretto; próby do spektaklu mają się rozpocząć w styczniu 2014 r. w Andrićgradzie (Kamengradzie).

Źródło: politika.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE