Home / Bałkany / Serbia / Nowy Sad może zostać Młodzieżową Stolicą Europy
Panorama_of_Novi_Sad

Nowy Sad może zostać Młodzieżową Stolicą Europy

Kandydatura Nowego Sadu na Młodzieżową Stolicę Europy 2018 została zgłoszona wczoraj, 27 lutego 2015 roku, w wyniku uzgodnień na spotkaniu w miejskim ratuszu. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele fundacji festiwalu EXIT oraz innych młodzieżowych organizacji, a także władze miasta, które poparły decyzję o kandydaturze. Nowy Sad został zgłoszony do konkurencji w ostatniej chwili, bowiem kandydatów można było zgłaszać do 28 lutego.

Młodzieżowa Stolica Europy to tytuł nadawany na rok jednemu z miast Unii Europejskiej oraz Rady Europy przez European Youth Forum (Europejskie Forum Młodzieży). Tytuł zostaje nadany miastu, które przez ten czas będzie organizowało różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i ekonomiczne skierowane do ludzi młodych. Ma to przyczynić się do rozwoju inicjatyw, które wpłyną pozytywnie na rozwój miasta (oraz młodych ludzi w tym mieście).

Predrag Svilar, członek Komisji ds. młodzieży i sportu w Nowosadzkiej Radzie Miasta uważa, że Nowy Sad jest miejscem wyjątkowo przyjaznym młodzieży, z długą tradycją aktywności młodych, w związku z czym spełnia wszelkie wymogi by otrzymać tytuł stolicy. Członkowie fundacji festiwalu EXIT przypominają, że ogromny wkład w ten stan rzeczy ma sam festiwal. Jest to największa na świecie impreza tego typu, która powstała z inicjatywy młodzieży właśnie. Władze miasta dostrzegają w inicjatywie ogromne możliwości wynikające z zainteresowaniem Młodzieżową Stolicą Europy osób z całego kontynentu.

Stolicą po raz pierwszy został Rotterdam w 2009 roku. Kolejne były: włoski Turyn (2010), belgijska Antwerpia (2011), portugalska Braga (2012), słoweński Maribor (2013) i greckie Saloniki (2014). W tym roku stolicą jest rumuńska Kluż-Napoka, zaś kolejnymi w kolei leżąca w Azerbejdżanie Gandża (2016) i bułgarska Warna (2017).

Źródła: rtv.rs, tanjug.rs, europeanyouthcapital.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE