Home / O nas

O nas

Cele i koncepcje naszej strony

Półwysep Bałkański to region niezwykle zróżnicowany, niemal pod każdym względem, także społecznym, ekonomicznym i politycznym. W wymiarze społecznym zauważyć trzeba, że na jego obszarze spotykają się dwie wielkie cywilizacje Wschodu i Zachodu. Mówiąc o wymiarze politycznym trzeba jasno stwierdzić, że przebiega nań granica Unii Europejskiej. Myśląc jednak o sferze ekonomicznej nie sposób nie wspomnieć krajów, które wprowadziły do oficjalnego obiegu europejską walutę, mimo że nigdy nie przystąpiły do struktur UE.

Obywatele krajów bałkańskich mają różne poglądy. Część z nich chciałaby jak najszybciej znaleźć się wśród równoprawnych członków wspólnoty, część marzy zaś o ekonomicznej niezależności i z dumą mówi o swojej wyjątkowości.  Mimo różnic kulturowych, czy politycznych Bałkany to część Europy, gdzie żyją ludzie mający cechy, takie jak pozostali Europejczycy. Myślimy o nich, że są biedniejsi, mając na myśli sytuację materialną, ale czy można tak mówić, o ludziach, którzy pielęgnują swoją kulturę ludową i traktują ją jako ważną, czy wręcz nieodzowną część swojego życia codziennego, nie zaś jako „sztuczną formę”, która stwarza możliwości zarobku?

Niniejsza strona balkanistyka.org jest inicjatywą, która zrodziła się w marcu 2011 r., a która przerodzić się ma w miejsce do dyskusji tych, którzy specjalizują się w tematyce bałkańskiej i/lub przebywają w jednym z krajów Półwyspu, którzy myślą o inwestowaniu w krajach bałkańskich, jak również są czuli na społeczną opinię o mieszkańcach tego regionu. Jako codzienni obserwatorzy życia tutejszych obywateli chcemy przybliżyć i poszerzyć ogólną i szczegółową wiedzę o krajach Półwyspu Bałkańskiego i jego mieszkańcach oraz skonfrontować tę wiedzę z obiegową, nie zawsze sprawiedliwą.

Celem niniejszej strony jest przede wszystkim promowanie wiedzy o Półwyspie Bałkańskim.

Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia naszej strony i do współpracy.

Redakcja balkanistyka.org