Home / Baklava / O prezydencie Dudzie w serbskich mediach.
źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl

O prezydencie Dudzie w serbskich mediach.

Nowy prezydent Polski, Andrzej Duda zwrócił się do NATO z prośbą rozmieszczenia wojsk i utworzenia nowej bazy Sojuszu zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej – pisze serbski portal b92.net. – „Nie chcemy być strefą buforową. Chcemy być prawdziwą wschodnią flanką sojuszu. Dziś, kiedy patrzymy na rozmieszczenie baz… to granicą są Niemcy” – cytują słowa Dudy z pierwszego wywiadu nowego prezydenta dla Financial Times serbskie media.

Prezydent Duda mówił także o tym, że siły NATO powinny być bardziej obecne w Europie Środkowej oraz wspomniał, że siły Paktu Północnoatlantyckiego powinny stworzyć w Polsce stałe bazy. Tym samym pokazano by, że Polska jest traktowana jako jej pełnoprawny członek. – pisze b92.

Podobne informacje podaje gazeta „Blic” – Duda, otwarty krytyk przyłączenia Krymu do Rosji i wspierania rosyjskich wojsk na Ukrainie, chce mocnej gwarancji bezpieczeństwa od NATO oraz większej obecności Sojuszu na terytorium Polski.

Portal dw.com pisze – Nowy prezydent Duda uważany jest za mądrego, dynamicznego i pomysłowego. Kandydata na prezydenta z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość wyznaczył jej prezes Jarosław Kaczyński. – Portal opisuje polityczne i prywatne życie obecnego prezydenta Polski. – Duda często wspomina o swojej działalności harcerskiej, ale czy to jest tak istotne w życiu polityka? W Polsce tak. (…) Harcerze, wśród których były także dzieci, walczyły m.in. w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. – to symbol polskiego patriotyzmu.” – pisze dalej dw.com. „Deutsche Welle” opisuje karierę polityczną Andrzeja Dudy od działalności w Unii Wolności do podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. DW pisze bardzo pozytywnie i optymistycznie o nowym prezydencie Polski. – Duda mówi, że chce przywrócić ludziom godność i pewność siebie. – podaje portal.

DW pisze także o niedawnym zapleczu politycznym Dudy, czyli o PiS-ie – Partia sama siebie uważa za obrońcę Polski, przedstawiciela i obrońce „zwykłego człowieka” w walce przeciwko „samowoli władzy” oraz uosobienie wartości katolickich: uczciwości, miłości do ojczyzny, oraz otwartości na świat – dopóki nie szkodzi to ojczyźnie”. – pisze dw. com, dodając na koniec „wielkie słowa, wielkie obietnice”.

 

źródła: b92.net, dw.com, blic.rs

 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE