Home / Bałkany / BiH / O przyszłości BiH w Berlinie
inserbia.info-bih

O przyszłości BiH w Berlinie

W ostatnich dniach w Niemczech odbyła się konferencja o sytuacji BiH. Zaproszeni na nią zostali przedstawiciele organizacji pozarządowych, kluczowi aktorzy zainteresowani Bałkanami, goście z USA i Kanady. Interesujące jest ich zobowiązanie do nieprzekazywania informacji o przebiegu spotkania, a ewentualnie o indywidualnym zdaniu na temat wydarzeń w BiH.

Zainteresowanie Niemiec Bośnią i Hercegowiną ma duże znaczenie, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wydarzenia na Ukrainie i w Syrii przyciągają całą uwagę świata.

Niemieckie władze chciały przede wszystkim uzyskać informacje, jaki plan działania byłby najbardziej efektywny po nadchodzących w BiH wyborach i jakie zmiany można będzie w związku z nimi wprowadzić, komentował m. in. Wolfgang Petritsch, dawny wysoki przedstawiciel w BiH.

Uczestnicy zgodni są co do tego, że problemy socjalne w BiH nie mogą być ignorowane, bo protesty z lutego bieżącego roku nie mają prawa się powtórzyć. Nadchodzące wybory są okazją do przeprowadzenia zmian i stworzenia kompleksowego i długoterminowego planu działań.

Mieszkańcy BiH powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za sytuację w państwie, twierdzą analitycy. Droga do UE powinna być coraz krótsza, a postępy muszą być widoczne dużo szybciej niż do tej pory.

28 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie liderów państw Bałkanów Zachodnich, na którym obecni będą przedstawiciele władz BiH oraz liderzy regionu.

Źródło: bljesak.info

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE