Home / Społeczeństwo / O wolne media Czarnogórcy zabiegają w Niemczech

O wolne media Czarnogórcy zabiegają w Niemczech

Niemcy nadal będą uważnie monitorować proces integracji Czarnogóry z UE, w tym sytuację mediów w tym kraju, oświadczył w rozmowach z przedstawicielami niezależnych mediów czarnogórskich sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie obrony Christian Schmidt.
Takiego właśnie zapewnienia oczekiwali rozmówcy Schmidta. Redaktor naczelna magazynu „Monitor” Milka Tadić-Mijović wskazała na fizyczne ataki na dziennikarzy w Czarnogórze oraz finansowe i prawne naciski na niezależne media, które są wynikiem partyjnej kontroli nad tymi instytucjami. Jako przykład podała język nienawiści, jakim zwykł się posługiwać były premier Milo Djukanović pod adresem mediów. Z kolei dyrektor portalu informacyjnego „Vijesti” Željko Ivanović ocenił, że w rzeczywistości wcześniejsze wybory parlamentarne (14 października br.) zostały rozpisane z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i ogromnego deficytu budżetu centralnego, a nie – jak tłumaczy koalicja rządząca – aby rozpocząć negocjacje z UE z pełnym mandatem.
W podobnym tonie wypowiadał się także redaktor naczelny dziennika „Dan” Mladen Milutinović, który stwierdził, że liczne skandale wskazują, że prawie każda prywatyzacja w Czarnogórze w ciągu ostatnich dziesięciu lat zawierała elementy korupcji.
Interwencja czarnogórskich dziennikarzy w kraju, który do tej pory najbardziej sprzeciwiał się integracji Czarnogóry z UE świadczy o dużej determinacji w walce o choćby niewielką niezależność mediów. Wybór Niemiec może dowodzić również nadziei w skuteczny nacisk Berlina na zmianę nastrojów w Czarnogórze.

 

Źródło: vijesti.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE