Home / Bałkany / BiH / Obchody 20. rocznicy niepodległości BiH

Obchody 20. rocznicy niepodległości BiH

Z okazji 20. rocznicy niepodległości w Domu Siły Zbrojnych BiH odbyło się wspólne uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Kantonu Sarajewo, Rady Miejskiej i rad gmin. Wzięło w nim udział wielu polityków, dyplomatów i urzędników.

Dwadzieścia lat temu ponad 64 procent obywateli BiH odpowiedziało twierdząco na pytanie „Czy jesteś za państwem suwerennym i niezależnym, państwem równoprawnych obywateli i narodów BiH, Muzułmanów, Serbów i Chorwatów i przedstawicieli innych narodów żyjących w nim?”. 1 marca 1992 roku BiH stała się jednym ze 190 niezależnych państw współczesnego świata.

Sesja została otwarta przez przewodniczącego Zgromadzenia Kantonu Sarajewo, Mirjana Malicia, który przypomniał, że mimo pomyślnego zakończenia referendum Bośnia nie istniałby, gdyby nie było tych, którzy stanęli w jej obronie i byli gotowi oddać – a wielu z nich oddało – życie.

Gości podjęła Sabina Čudić, wykładowczyni w Sarajewskiej Szkole Nauki i Technologii, która podczas swego wystąpienia podkreśliła, że w momencie wyboru między przeszłością a przyszłością należy postawić na przyszłość, gdyż to ona jest kluczem do sukcesu.

– Nie można zapomnieć też o przeszłości, lecz nie należy szukać w niej usprawiedliwień dla naszych niepowodzeń – powiedziała Čudić.

Wyraziła również nadzieję, że w nadchodzące dziesięciolecie okaże się dekadą wiedzy, introspekcji i krytycznego przeglądu, które przyczynią się do zmian na lepsze i pokażą odwagę, dojrzałość i pewność potrzebne do ustalenia rzeczywistych problemów i ich rozwiązań.

Program uroczystej sesji został zakończony występem chóru „Pontanima”.

Źródło: dnevniavaz.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE