Home / Bałkany / Albania / Obchody Dnia Lata w Albanii
Dzień lata w Albanii
Festiwal lata
Dzień lata w Albanii Festiwal lata

Obchody Dnia Lata w Albanii

Dzień Lata obchodzony jest w Albanii już 14 marca. Wywodzące się z czasów pogańskich święto celebruje się w całym kraju, jednak najhuczniejsze uroczystości koncentrują się w Elbasanie, sprawiając, że miasto tętni w tym czasie życiem.

W czwartkowy wieczór, Plac Gensher zapełnił się tysiącami mieszkańców, którzy zjawili się, aby uczestniczyć w koncertach zorganizowanych przez władze miasta.

Burmistrz Elbasanu, Qazim Sejdini, życzył zebranym mieszkańcom zdrowia, radości i szczęścia. Wyraził też nadzieję na tegoroczne zmiany i osiągnięcie wyznaczonych celów. Miasto wolne od śmieci i zanieczyszczeń, poprawa infrastruktury, więcej miejsc pracy i wojna z ubóstwem miałyby stanowić główne priorytety.

Albańczycy świętując Dzień Lata, żegnają zimę i przygotowują się na nadejście cieplejszych dni. Całe miasto przybrane jest kwiatami, wszędzie można skosztować upieczonego specjalnie z tej okazji ciasta ballokume.

Dzień Lata świętowany jest również w Korczy, gdzie taniec i śpiew w blasku płonących o północy dziesiątek ognisk, zwiastują odejście zimy.

Tekst i zdjęcie: top-channel.tv, tłum. i red.: Ksenia Buze

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE